0

Ruhsar Pekcan Kapıkule Sınır Kapısında

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kapıkule Sınır Kapısına gerçekleştirdiği ziyaretinde incelemelerde bulunarak, basın açıklaması yaptı. Pandemi döneminde üretmenin ve satmanın yanında lojistiğin de öneminin bir kez daha anlaşıldığını vurgulayan Pekcan, bu dönemde Kapıkule’de gerçekleştirilen işlemlerden bahsetti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısına ziyaret gerçekleştirerek incelemelerde bulundu. AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın karşıladığı Bakan Pekcan, Kapıkule’de basın açıklaması yaptı.

Covid-19 salgını ile yaşanılan sorunlara değinen Pekcan, stratejik önemdeki faaliyetlerden bahsederek bu dönemde temassız ticaret uygulaması başlattıklarını söyledi. Pekcan, “Pandeminin ilk başında tüm ülkeler sırasıyla kapıları kapatmaya başladığı zaman biz Ticaret Bakanlığı olarak proaktif davranarak temassız ticaret uygulamasını başlattık. Özellikle Kapıkule, Habur ve Kapıköy Gümrük kapılarımızda temassız ticaret uygulamalarımızla beraber ticaretin akşının sürdürülebilmesini sağlamış olduk. Tedarikçilerimize zamanında tedariklerimizi gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.

Gümrük hizmetlerinde teknolojiyi sonuna kadar kullandıklarını ve dijitalleşmeye önem verdiklerini belirten Pekcan, kâğıtsız gümrük uygulamalarının kapsamını geliştirmeye devam ettiklerini vurguladı.

Bakanlık olarak kolay destek, kolay ihracat platformunun yanında 4 Nisan’da Kolay İhracat Noktaları projesini de devreye aldıklarını ifade eden Pekcan, “böylece bürokratik prosedürlerin azaltılmasının, aynı zamanda da transit ticaretin kolaylaştırılmasının da önünü açtık. Yani transit ticaret için yola çıkan bir araç kısmı yüklerini alarak yoluna devam edebilecek. Bunun da ihracat için de lojistikçimiz için de kolaylık getirdiğini düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Gümrük kapılarında 1 dakika bile kaybetme lüksümüz yok”
Bakan Pekcan, uluslararası mal ticaretinin gerçekleştirildiği gümrük kapılarında sadece araçların basit giriş çıkış işlemlerinin gerçekleştirilmediğini ifade ederek, “Bunun çok daha ötesinde saatin içerisindeki çarklar gibi eş güdüm ve uyum içerisinde birbiriyle iç içe geçmiş çok kapsamlı bir hizmetler zinciri var. Bunların arasında Kapıkule’de pasaport kontrolleri, gümrük beyannameleri, araçların yüklerinin kontrolü, muayenesi, araç taşıma sigortaları, damga vergisi, yol geçiş ücretleri, tanımsal ürünlerin analizi ve kovid testleri ve dezenfektasyonları gibi. Bunların haricinde ticareti kolaylaştırma görevimiz olduğu gibi yasadışı ticaretle mücadele etme görevimiz de var. Tüm bu işlemlerin yanı sıra Bulgaristan’da kendi gümrük kapısı Kapitan Andreevo’da gerçekleştirdiği işlemlerin öneminin de altını çizmemiz lazım. Bu işlemlerin aşamasında 1 dakikalık performans kaybı, sırada bekleyen 60’ncı aracın 1 saat daha fazla beklemesi demek. Bizim gümrük kapılarında 1 dakika bile kaybetme lüksümüz yok. Bu anlayış ve prensip içerisinde tüm bakanlık olarak ve gümrük kapılarımızdaki çalışanlarla beraber kusursuz bir uyum içerisinde bu çalışmayı gerçekleştirmek için gayret ediyoruz” dedi.

2 bin araçlık tır kapasitesi
Kapıkule’deki işlemlerin etkinliğini arttırmak için kamu kurumlarının yanı sıra TOBB, FİN, UND gibi sektör kuruluşlarıyla koordinasyon ve işbirliği içerisinde çalıştıklarını söyleyen Pekcan, 2018 yılı sonunda Kapıkule Eylem Planı’nı hayata geçirerek, dikkate alınan 20 eylem planını gerçekleştirdiklerini dile getirdi.
TIR parklarının kapsamının genişletildiğinden ve 2 bin araçlık TIR kapasitesi bulunduğundan bahseden Pekcan, “ayrıca sayın valimiz de yol üzerindeki TIR parklarının kapsamını arttırarak onları genişleterek de TIR parklarının devreye girmesiyle bu süreci hızlandırdı. 2 bin araçlık bir TIR kapasitemiz bulunmakta. Böylece hem araçların daha kontrollü bir şekilde gümrük kapılarına gelmelerini sağladık hem de nakliyecilerimizin insani koşullarda ihtiyaçlarını giderebilecek istirahat edebileceği ortamlar yaratmış olduk” dedi.

Related Posts

Call Now Button