0

Kapıkule Sınır Kapısında Rekor Rakamlar

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısında incelemelerde bulunarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasında pandemi döneminde Kapıkule Sınır Kapısı’nda gerçekleştirilen giriş-çıkış işlemlerini açıklayan Pekcan şunları söyledi:

“2019 yılı pandemi öncesi dönemde 1.2 milyon giriş, 1.1 milyon çıkış olmak üzere 2.3 milyon aracın giriş çıkış işlemi gerçekleştirilmiş Kapıkule’de. Aynı sene ülke genelinde 7.6 milyon aracın giriş – çıkış işlemlerinin gerçekleştirildiğini dikkate aldığımızda demek ki ülkeye giren çıkan araçların 3’te 1’i Kapıkule’den giriş çıkış yapıyor. Aynı yıl tüm gümrük kapılarımızdan 27.6 milyon yolcunun giriş – çıkış işlemi gerçekleştirilmiş. Bunun da 5.7 milyonu sadece Kapıkule’den gerçekleştirilmiş. Yani her 5 yolcudan birisi de Kapıkule’den giriş – çıkış işlemi yapmış. Salgın nedeniyle bu rakamlarda cüzi olarak bir azalma oldu ama temassız uygulamalarımız sayesinde çok da fazla bir değişme olmadı.”

Gümrük kapılarının modernizasyonu çalışmaları
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile yürütülen gümrük kapılarının modernizasyonu çalışmaları kapsamında GTİ’de 1 sene içerisinde kapının modernizasyonu çalışmalarını tamamlayıp devreye alındığını söyleyen Pekcan, gümrük alanının 333 dönümden 390 dönüme çıkarıldığını belirtti. TIR çıkış peronunun 6’dan 8’e çıkarıldığını kaydeden Pekcan, TIR giriş muayene peronunun da esnek peronlarla beraber 5’ten 8’e çıkarıldığını ifade etti.

Aynı anda 24 TIR’a akaryakıt dağıtımı yapabilen 24 pompalı akaryakıt istasyonunu gerçekleştirdiklerini ve buradaki yığılmaları önlediklerini vurgulayan Pekcan devamında şöyle konuştu:

“Tarım ve Orman Bakanlığımızın kontrolleri için de 30 dönüm büyüklüğünde veteriner kontrol noktasını ayırdık. Hamzabeyli’de de çok iyi çalışmalar yapıyoruz. Orayı da tamamladık inşallah yakın zamanda açılışını gerçekleştireceğiz. Orayı da 64 dönümde 154 dönüme çıkarttık. 4 giriş – 4 çıkış, 8 olan peron sayısını 6 giriş – 6 çıkış olmak üzere 12 perona çıkarttık. Yolcu bölümünde de toplam 8 peronda hizmet veriyoruz. Ayrıca 12 akaryakıt istasyonu oluşturduk. Tüm bu peronlarımızda da tek durak sistemine göre modernize ettik.”

‘İhracatta olduğu gibi giriş-çıkışta da rekor kırıyoruz’
Bakan Pekcan Yunanistan’a açılan İpsala Sınır Kapısı’ndaki çalışmaların devam ettiğini ve yüzde 92 oranında tamamlandığını belirtti. Kapıkule Sınır Kapısı’nda ki aylık giriş-çıkış rakamlarını da paylaşan Pekcan şunları kaydetti:
“Mart ayında Kapıkule Sınır kapımızdan 1422 giriş – 1329 çıkış ile 2751 TIR olarak 28 – 29 Mart’ta en yüksek giriş – çıkış rakamını yakalamıştık. Ama dün itibariyle 15 Nisan’da 1438 TIR girişi sağlanmış. Biz artık kendi rekorumuzu ihracatta olduğu gibi giriş – çıkışta da kırmaya devam edeceğiz Allah’ın izniyle. Mart ortalamasına baktığımızda 1230 TIR girişi ile birlikte 1152 TIR çıkışı mevcut. Buna göre baktığımızda 2017-2018 senesinde bu rakamlar 750 – 800 adetti günlük. Şu anda biz bunu günlük giriş-çıkış sayısını Mart 2021’de yüzde 54 arttırdık. Ayrıca bu giriş – çıkış sayılarıyla bir TIR’ın işlemini 1 dakika 25 saniyede gerçekleştirdiğimizi görüyoruz.”
Hamzabeyli Gümrük Kapısı’ndaki rakamlara da değinen Pekcan, 2017 ve 2018 yıllarında 300-315 olan giriş-çıkış rakamlarının Mart ayında yüzde 70 artış sağlayarak 610 TIR giriş ve 671 TIR çıkışı olarak 1281 giriş-çıkış hacmine ulaşıldığının altını çizdi.

‘2020’de 9.7 ton uyuşturucu yakaladık’
Yasal olmayan ticareti engellemeye çalıştıklarını belirten Pekcan, Kapıkule Sınır Kapısı’nda bu sene 2 rekor yakalama yapılarak, 2 ton 70 kilo esrar ile 2 milyon 800 bin adet uyuşturucunun ele geçirildiğini vurguladı. Bakan Ruhsar Pekcan, “Amacımız yasal ticareti kolaylaştırırken, yasal olmayan ticareti de engellemek ve ticaretin en güvenilir ve yasal yapıldığı ülkelerden birisi haline gelmek. Mücadelemize de bu doğrultuda devam edeceğiz. 2020 yılında toplam 9.7 ton uyuşturucu yakaladık. Bunun 5.4 tonunu Kapıkule’de yakaladık” dedi.

Related Posts

Call Now Button