0

Kosova’da Covid 19 Kısıtlamaları Kalkıyor

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan habere göre, Kosova Cumhuriyeti Yerel Yönetim İdaresi Bakanlığı, gastronomi sektörü ve alışveriş merkezlerinin (AVM) Pazartesi günü itibariyle çalışmalarına başlayacağını duyurdu.

Yerel Yönetim İdaresi Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Kosova belediye başkanları tarafından organize edilen Pandemi-COVID’in yarattığı duruma ilişkin koordinasyon toplantısı bugün düzenlendi. Sağlık Bakanı Arben Vitia, bu toplantının amacının pandemi COVID-19 ile mücadelede merkezi ve yerel düzeydeki kurumlar arasındaki eylemleri koordine etmek olduğunu vurguladı. Belediyeler başkanları ve temsilcilerine teşekkür eden Vitia, pandemi durumuyla başa çıkmada belediye başkanlarının çalışmalarından bilgi verdikten sonra, onların çalışmalarını takdir etti.

Vitia, Hükümet kararlarının sağlık çalışanlarının daha doğrusu Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü’nün tavsiyelerine dayanılarak alındığını ifade etti. “Sağlık kurumlarındaki durumun oldukça endişe verici olduğu konusunda net olmalıyız, çünkü bu kurumlara COVID 19 ile enfekte hastalar aşırı yüklenmiş ve bu kurumların alanı sınırlara yakın. Alınan tedbirlerin süresi 18 Nisan 2021’de sona eriyor ve 19 Nisan’da COVID 19 pandemisini önlemek ve bunlarla mücadele etmek için yeni tedbirlere ihtiyaç var. Yürürlüğe girecek tedbirlerin yerel düzey ve Belediye Başkanı ile belediye temsilcisi olarak önerileriniz çok önemli. Sağlık Bakanlığı’nın önceliği, anti-COVID aşılarının sağlanmasıdır. Önümüzdeki aylarda 65 yaşın üzerindeki tüm yaşlıların aşı olma fırsatına sahip olacağı konusunda doğru yoldayız.” dedi.

Sağlık Bakanı Vitia, gastronomi, Pazartesi gününden itibaren çalışmaya başlayacak, ancak halk sağlığının korunmasına yönelik tedbirlere katı bir şekilde saygı gösterecek. Toplantının sonunda Yerel Yönetimler İdaresi Bakanı Elbert Krasniqi, bütün belediye başkanlarına teşekkür etti ve bu bakanlığın özellikle de yerel düzeyde temel sağlık sektörünü olmak üzere belediyeleri desteklemek için ihtimalleri analiz ettiğini açıkladı.

Related Posts

Call Now Button