0

Macaristan Zorunlu Elektronik Kayıt Sistemini Başlattı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nden alınan habere göre, Macaristan Taşımacılar Derneği MKFE tarafından yapılan duyuruya istinaden; Macaristan Hükümeti uluslararası taşımalar için elektronik kayıt sistemini (BIREG) devreye soktu. BIREG sistemi Macaristan’a ikili, Macaristan’dan ikili, Macaristan üzeri transit ve Macaristan içinde yapılacak kabotaj taşımaları için geçerli olacak.

Uluslararası karayolu taşımacılığı yapan firmalar önceden söz konusu sisteme kayıt yaptırmak zorunda. Öte yandan uygun olmadığını değerlendirdikleri durumlarda araçların alıkonulması, para cezaları ve hatta suçlu bulunan şirketlerin ve sürücülerinin Macaristan’dan tamamen yasaklanması da dahil olmak üzere çeşitli yaptırımlar öngörüldüğü belirtildi.

Sisteme kayıt olmayan firmalara ise 800.000 HUF (2.238 Euro) para cezası uygulanacak.

Firmalar, BIREG Sistemine 31 Ocak 2021 tarihine kadar kayıt yaptırmak zorunda.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Macaristan geçişlerinde Macar yetkililer tarafından kontroller yapılmaya başlanmış. Dolayısıyla, firmaların mutlak suretle seferlerini kayıt etmeleri gerekmekte. Kayıt olmayan firmalara 1 Şubat 2021 tarihinden sonra 800.000 HUF (2.238 Euro) para cezası uygulanacak.

BIREG Sistemi Macaristan İnovasyon ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hayata geçirildi. Firmaların kayıtlarını oluştururken karşılaşabilecekleri olası sorunlarda iletişime geçebileceği iletişim bilgileri:

e-mail: info@bireg.info.hu

Tel: +36 1 510 0505

MKFE tarafından yayımlanan ve sisteme ait detayları içeren duyuru metni için lütfen tıklayınız.

BIREG Sistemine kayıt yaptırmak için https://bireg.gov.hu/bireg/#/account/login web adresinden ulaşabilirsiniz.

UND tarafından hazırlanan BIREG Sistemi Kullanım Kılavuzuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button