0

İZTO: “GM ve YGM’lerin Asgari Ücret Tarifesinde Belirlenen Ücretler Artırılsın”

İTO tarafından yayınlanan duyuruda, gümrük müşavirleri ve yetkilendirilmiş gümrük müşavirlerinin artan dış ticaret faaliyetlerine paralel olarak ithalat ve ihracat işlemleri kapsamında gümrükler, antrepolar, limanlar ile birçok kurum ve kuruluşlarda çeşitli işlemler gerçekleştirdiği ifade edildi.

İthalat ve ihracat işlemlerinin en kısa sürede çözüme kavuşturulması amacıyla yeterli sayıda uzman personel istihdam eden sektör mensuplarının çoğunlukla zamanla yarıştığı; özellikle son dönemde söz konusu faaliyetler kapsamında kullanılan araçların akaryakıt, bakım, onarım maliyetleriyle birlikte kırtasiye ve personel giderleri başta olmak üzere artan genel giderler karşısında gümrük müşavirleri ve yetkilendirilmiş gümrük müşavirlerinin faaliyetlerini sürdüremez hale geldiği belirtildi.

Bu kapsamda, 50. Lojistik ve Gümrük Müşavirliği Meslek Komitesinin talebi ve yönetim kurulunun kararı doğrultusunda gümrük müşavirliği ve yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği asgari ücret tarifesinde belirlenen ücretlerin artırılmasına yönelik düzenleme yapılması yönündeki talebin Ticaret Bakanlığı’na iletildiği bildirildi.

Related Posts

Call Now Button