0

Halı İhracatçılarının Gözü Zirvede

[]bnn_14_4

Bu yıl 9 milyar doları da geçerek tüm zamanların ihracat rekoru kırması beklenen kentin ihracatı her ay artarak ülke ihracatına önemli katkılar sağlarken, Halı sektörü; 4,5 ayda yüzde 54,6 artış ve 850 milyon dolarlık ihracatla kentin parlayan yıldızı oldu. Geçtiğimiz yıl Gaziantep, yüzde 6,1 artışla toplam 7,94 milyar dolarlık ihracatla rekor kırmıştı.

İhracata önemli katkılar sağlayan tesislere ziyaret
TİM Başkanı İsmail Gülle, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 5’inci kenti olan Gaziantep’ gelerek Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’ni ve kentin önde gelen sanayicilerini ziyaret etti. Gülle, Türkiye’nin önde gelen ihracatçılarından Sanko Holding’e ait tesisleri ziyaret ederken, GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan ve Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçı Birlikleri Başkanı Ahmet Kaplan’la birlikte halı üretim tesislerini gezdi. Altunkaya Grup bünyesinde faaliyet gösteren üretim tesislerinde de incelemelerde bulunan Gülle, ziyaret kapsamında Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya’dan tesisler hakkında bilgiler aldı. Gülle, başarılarından dolayı bölge ihracatçılarını kutladı.

Sektörel gelişmeler aktarıldı
GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci gerçekleştirilen görüşmede; bölge ihracatı, Birlik faaliyetleri, yürütülmekte olan Doku Kumaş Tasarım Yarışması ve tekstil sektörü ile ilgili çeşitli bilgiler verdi. Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, Gülle ile hububat sektörü ve yapımı devam eden Artuklu Üniversitesi GAİB Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi hakkında bilgiler paylaşırken, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kaplan, halı sektörü için MEB ve GAÜN ile ortaklaşa sürdürülen eğitim çalışmaları ile sektörel gelişmeleri aktardı. Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz ise, sektörün bölgedeki son durumu ve yıl sonu hedefleri hakkında konuştu. Türkiye’nin, halı ihracatında dünyanın en önemli merkezi haline geldiğini ifade eden TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan da, TİM Başkanı Gülle’den sektörün daha fazla ihracat yapması adına taleplerini iletti.

Kentten yeni ihracat rekorlar bekleniyor
Ziyaretler sonrası Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’nun ev sahiplindeki yemekte de TİM Başkanı İsmail Gülle, Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile kentin ihracat ailesiyle bir araya geldi. Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ve özellikle Gaziantep’ten gerçekleştirilen ihracatın ülke ekonomisine büyük katkılar sağladığını dile getiren TİM Başkanı İsmail Gülle, bölge ihracatçılarını kutlayarak 2021 yılı sonunda yeni rekorlar beklediklerini de söyledi.

Gaziantep ihracatta 9 milyar dolara koşuyor
Gaziantep’in her konuda olduğu gibi yenilikçi yatırımlar, üretim ve istihdamın yanı sıra ihracatta da adeta kendisiyle yarıştığını dile getiren Gülle, “Gaziantepimiz sanayisinin yanı sıra çok önemli bir ekonomiye sahip. Köklü bir geçmişi olan ilimiz, çok önemli ekonomik başarılara imza attı. İhracatımız açısından da her zaman gurur kaynağımız olan Gaziantep, her zaman önde gelen ihracatçı ilimiz arasında yer alıyor. Üreterek, istihdam ve katma değer sağlayarak, ihracatımızın artmasında, ülkemizi geleceğe taşınmasına Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve özellikle Gaziantep önemli katkıda bulunmaya devam ediyor. İhracatımızın lokomatif şehirlerinden Gaziantepimiz en çok ihracat yapan kentler içinde 5’inci sırada yer alıyor. Kentimiz geçtiğimiz sene yüzde 6,1 artışla toplam 7,94 milyar dolarla ihracat rekor kırmıştı. Bu yıl ise 4,5 ayda artış trendi devam ediyor. Kentimizin 4,5 aydaki ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 36,3 artarak 3,5 milyar doları da geçti. Gaziantepimiz 4,5 ayda 188 ülke ve bölgeye ihracat yapma başarısı gösterdi.Bu yıl kentimizin 9 milyar doları da geçerek tüm zamanların ihracat rekoru kırmasını bekliyoruz” dedi.

Gaziantep ihracatında halı ilk sırada
Gaziantep’in ihracatında ilk 5 sektör ve ülkeyle ilgili de bilgiler veren Gülle, şunları söyledi: “1 Ocak-16 Mayıs 2021 tarihlerinde kentimizden Halı sektörü ihracatı yüzde 54,6 artışla 850 milyon dolara ulaşarak rekor kırdı.Halı sektörü ilk sırada yer alırken, bu sektörümüzü sırasıyla yüzde 15,1 artış ve 763 milyon dolarla Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri, yüzde 58,8 artış ve 691 milyon dolarla Tekstil ve Hammadaleri, yüzde 25,2 artış ve 387 milyon dolarla Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ve yüzde 12,8 artış ve 143 milyon dolarla Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri takip etti. En çok ihracat yapılan ülkeler ise yüzde 14,7 artış ve 517,5 milyon dolarla Irak, yüzde 63,7 artış ve 507 milyon dolarla ABD, yüzde 78,8 artış ve 174 milyon dolarla Birleşik Krallık, yüzde 38,7 artış ve 141 milyon dolarla Suriye, yüzde 51 artış ve 119 milyon dolarla Almanya oldu.İnşallah yıllık ihracat hedefimiz olan 184 milyar dolardan çok daha yüksek rakamlara, 200 milyar dolarlara hep birlikte, yakın zamanda ulaşacağız. Tüm bu başarıların arkasında, büyük bir emek yatıyor” diye konuştu.

“Bu yıl hedef halı ihracatında hedef birinci olmak”
Gaziantep’in bu yıl 125 ülkeye halı ihracatı yaptığına dikkat çeken Gülle, “Kentimiz; Japonya’dan Uruguay’a, Peru’dan Avustralya’ya kadar dünyanın farklı coğrafyalarına halı ihracat yaptı. Geçtiğimiz yıl halı ihracatında dünya ikincisiydik. Bu yıl inşallah birinci olmayı hedefliyoruz. Dünyaya yön veren Türk halı sektörünün bu yıl sonunda ihracatta yeni bir rekor kıracağına inancımız tamdır” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Call Now Button