0

Çin’de Yenilenebilir Enerji Sübvansiyonları Kalkıyor

Yeni enerji kaynaklarını en verimli şekilde kullanabilmesi için atılması gereken adımların üzerinde çalışılması gerektiğini bildirdi.

 

Çin Ulusal Enerji İdaresi tarafından yapılan bir açıklamada, rüzgar ve güneş benzeri yenilenebilir enerji yatırımlarına bundan sonra devlet tarafından sübvansiyon sağlanmayacak. Son zamanlarda kaydedilen teknolojik gelişmelerin elektrik üretim maliyetleri önemli ölçüde azalttığını belirtti. Açıklamada enerji fiyatlarının bundan sonra piyasa koşulları tarafından belirleneceği ifade edildi.
Son zamanlarda Çin’in bazı bölgelerinde enerji kesintisi yaşandığına işaret edilerek bu kesintilerin tekil vakalar olduğu ve ülkenin enerji tedarik sisteminin genel olarak emniyetli ve sorunsuz olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz haftalarda Çin’in bazı bölgelerinde hava şartlarının değişmesi ve sanayi üretiminin bir anda artmasına bağlı olarak enerji tüketiminde de büyük bir sıçrama gerçekleşti. Yayımlanan enerji raporunda, nükleer enerji hariç tutulmak üzere, kömür, petrol, doğal gaz ve her türlü elektrik üretimi ve yatırımları üzerindeki yabancı sermaye kısıtlamalarının kaldırılacağı bildirildi.

Related Posts

Call Now Button