0

Büyük Londra Bölgesinde Operasyon İçin HGV Güvenlik İzni Zorunluluğu Başlıyor

Duyuruda, IRU’dan edinilen bilgiye istinaden; Birleşik Krallık’ta 01.03.2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek uygulamaya göre 12 tonun üzerindeki ağır vasıtaların Greater London (Büyük Londra) bölgesinde operasyon yürütebilmek için için Direct Vision Standard (Direkt Görüş Standardı) ve HGV Safety Permit (Ağır Vasıta Güvenlik İzni) İzinlerine başvurması ve alması gerektiği açıklandı.

Direct Vision Standard, sürücünün araç içerisinden görüş açısını ölçüyor. Bu standart, aracın yakınında yürüyen ve bisiklete binen insanlar gibi korumasız kişiler için risk düzeyini gösteriyor.

Minimum DVS Yıldız oranına sahip olan araçlara DVS izni veriliyor. Eğer araç bu minimum kriteri karşılamıyorsa güvenli sistem geliştirmeleri yapması gerekiyor.

Görüş Açısı zayıftan mükemmele 5 yıldız ile değerlendiriliyor ve Greater London’a giriş yapabilmek için minimum bir yıldız oranına sahip olmak gerekiyor.

Eğer araç minimum bir yıldız kriterini karşılamıyorsa araç üzerinde bazı geliştirmeler yapılması gerekiyor Güvenli sistem ekipmanı www.fors-online.org.uk/cms/suppliersand-supporters-offers Freight Transport Association www.shop.fta.co.uk organizasyonlardan temin edilebiliyor.

DVS Sıfır Yıldız Araçlar İçin Yapılması Gereken Güvenlik Geliştirmeleri:

 • Aracın yanına sınıf V ayna takılmalı.
 • Aracın önüne sınıf VI ayna takılmalı.
 • Aracın iki tarafına yan koruma çerçevesi takılmalı. ( Pratik olmadığı ya da montajın mümkün olmadığı durumlar hariç)
 • Savunmasız yol kullanıcılarını tehlikelere karşı uyarmak için aracın dışına resimli etiket ve işaretlemeler yapılmalı.
 • Savunmasız yol kullanıcıları araca yaklaştığında sürücüyü uyaracak bir sensör sistemi monte edilmeli.
 • Araç sola dönerken diğer yol kullanıcılarını uyaracak bir sesli uyarı sistemi monte edilmeli.
 • İşlevsel bir kamera sistemi aracın yanlarına monte edilmeli.

Duyuruda ayrıca, 01.03.2021 tarihine kadar yukarıdaki geliştirmelerin yaptırılmaya başlandığı veya gerekli parçaların sipariş edildiğini ispat edecek dokümanlar ve araç kayıt numarası ile DVSGracePeriod@TfL.gov.uk adresine mail yolu ile bildirimde bulunan araçlara 90 günlük tolerans süresi tanınacağı belirtildi.

İzin Başvurusu
Ücretsiz olan izin belgesi için Transport for London’a elektronik ortamda başvuru yapılması gerekiyor. Duyuruda operatörlerin izin belgeleri onaylandığında e-mail üzerinden bir referans numarası alacağı, bu izin belgesinin herhangi bir şekilde ibraz edilmesine gerek olmadığı belirtilerek kameraların otomatik olarak plakadan eşleşme yapacağı bildirildi.

Araç satışı yapıldığında yeni sahibinin yeniden izin belgesi için başvuru yapması gerekiyor. Sıfır ve bir yıldızlı araçlar için izinleri 2024’e kadar geçerli olacak. Üç, dört ve beş yıldızlı araçlar için ise izin belgelerinin geçerlilik süresi on yıl.

Sıfır yıldızlı araçlar için güvenlik geliştirmelerinin yapıldığını ispat etmek için başvuru sistemine iki fotoğraf (ön ve arka taraftan çekilmiş araç fotoğrafları) yüklenmesi gerekiyor. İzin belgesi olmayan ya da izin şartlarını ihlal eden araçlara 550 pounda kadar ceza kesilmesi öngörülüyor. 14 gün içerisinde ödendiği takdirde cezalarda yüzde 50 indirim yapılmakta.

DVS Yıldız Sayısının Tespiti
Aracın yıldız sayısını TFL websitesi üzerinden kontrol edilebiliyor. www.tfl.gov.uk/direct-vision-permit Eğer burada bulunmuyorsa araç üreticisi ile iletişime geçerek VIN numarası ile birlikte bu değeri öğrenmek mümkün.

Eğer araç TFL listesinde yer almıyorsa ve aracın yıldız sayısını tespit ettikten sonra başvuru yapmadan önce bu bilgiyi TFL ile paylaşmak gerekiyor www.tfl.gov.uk/contact-dvs

Başburu yapmak için: www.tfl.gov.uk/direct-vision-permit

 • Araç veya araçlarınıza ait bilgilerin girişini yapın.
 • Operatör detaylarını girin.
 • İletişim bilgilerini doldurun.
 • Eğer araç sıfır yıldızsa; belirtilen şekilde iki adet fotoğrafı gönderdikten sonra başvuru inceleniyor.
 • Eğer bir yıldız ve üzeriyse otomatik olarak elektronik izin veriliyor.

TFL tarafından hazırlanmış olan İngilizce kılavuz için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button