0

Cezayir Sınırlarının Yolcu Giriş ve Çıkışına Kapalı Olması Ticareti Zorlaştırıyor

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) “Cezayir Sınırlarının Yolcu Giriş ve Çıkışına Kapalı Olması” hakkında bir duyuru yayımladı.
Duyuruda, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıya atıfla, Cezayir Ticaret Müşavirliğinden alınan yazıda, 21 Mart 2020 tarihli ve 15 sayılı Cezayir Resmi Gazetesinde yayımlanan bir Kararname ile kapatılan Cezayir hava, deniz ve kara sınırları aradan geçen yaklaşık bir yıllık süreye rağmen yolcu giriş ve çıkışına halen açılmadığı bildirildi.

Bu nedenle, Cezayir’e tarifeli ticari uçuşların yapılamadığı ancak ihtiyaç duyan ülkelerin milli havayolu şirketleri için izin almak suretiyle charter seferleri düzenleyebildiği ve halihazırda, THY tarafından haftada bir kez İstanbul-Cezayir arasında karşılıklı charter seferlerinin düzenlendiği belirtildi.

Duyuruda ayrıca, Cezayir’e düzenlenen charter seferlerine katılarak Cezayir’e gelecek yolcular için Cezayir’de ticari faaliyetlerde bulunan bir şirketin çalışanı veya aile üyesi olması ve bunlar için Cezayir Dışişleri Bakanlığı’ndan özel izin alınması prosedürünün zorunlu kılındığı ifade edildi. Bu çerçevede, Cezayir’de faaliyet gösteren Türk şirketlerinin, izin başvurusu dilekçelerini ve belgelerinin Cezayir Müşavirliğine sunulduğu, başvuruların Cezayir Büyükelçiliği kanalıyla Cezayir Dışişleri Bakanlığına bir nota ile iletilerek özel izin talebinde bulunulduğu, ancak izin sürecinin sonuçlandırılmasının, Cezayir bürokrasisinin yavaşlığı nedeniyle birkaç ayı bulduğu belirtildi.

Bunun yanı sıra Cezayir vatandaşlarının ülkeden çıkışının da çok katı kısıtlamalara tabi olduğu ve ülkeden çıkışa, sağlık ve eğitim gibi mücbir sebepler haricinde izin verilmediği, ülkeye girişlerinde de yine özel izin almalarının gerektiği ve bu izinlerin uzun bürokratik süreçlerden geçtiği bildirildi.

Cezayir Devleti yetkilileri tarafından sınırların yeniden açılacağı tarihe ilişkin resmi bir açıklamanın bugüne kadar yapılmadığı, alınan önlemlerin halk sağlığını korumak amaçlı olduğu ve çok fazla eleştirilmekle birlikte sonuçları itibariyle doğru bir önlem şeklinde tezahür ettiği yönünde bazı resmi açıklamalara rastlandığına işaret edilerek, Cezayir Sağlık Danışma Kurulu üyelerinin bazı açıklamalarında ise, vatandaşların önemli bir yüzdesinin aşılanması sonrasında sınırların açılmasının gündeme gelmesinin önerildiğinin belirtildi.

Cezayir’in halihazırda sürdürdüğü aşılama politikası ile, toplam sayısı 45 milyon olan vatandaşların önemli bir kısmının aşılanmasının yıllar sürebileceğinin değerlendirildiği, salgının başlangıcından bu yana sınırlarını hiç açmayan birkaç ülkeden birisi olan Cezayir’in, uzun bir müddet daha sınırlarını kapalı tutacağının tahmin edildiği ifade edildi.

Bu çerçevede; karşılıklı ticari uçuş gerektiren fuar, alım heyeti vb. faaliyetlere ilişkin planlamaların Cezayir hava sahasının tarifeli ticari uçuşlara açılmasını takiben yapılmasının daha faydalı olacağı bildirildi.

Related Posts

Call Now Button