0

Birleşik Krallık Tek Gümrük Platformu Sistemine Geçiyor

Birleşik Krallık, 31 Mart 2023’te Gümrük İthalat ve İhracat Taşımacılığı sistemini kapatacak. Bu tarihten itibaren tüm işletmelerin Gümrük Beyannamesi Hizmeti aracılığıyla mal beyan etmesi gerekecek.

Gümrük Beyannamesi Hizmeti şu anda Kuzey İrlanda ve dünyanın geri kalanında gümrük beyannameleri için kullanılıyor. 2018’de yayına girmesinden bu yana sistem üzerinden halihazırda bir milyondan fazla beyan işlendi.

Gümrük İthalat ve İhracat Taşımacılığı Sistemi 31 Mart 2023’te tamamen kapanmadan önce, sistemdeki hizmetler iki aşamada geri çekilecek:

– Gümrük İthalat ve İhracat Taşımacılığı Sistemdeki ithalat beyannameleri 30 Eylül 2022’de kapanacak.
– 31 Mart 2023 tarihinde Gümrük İthalat ve İhracat Taşımacılığı Sisteminde ve Ulusal İhracat Sisteminde ihracat beyannameleri kapanacak.

Birleşik Krallık Gelir ve Gümrük İdaresi Sınırlar ve Ticaret Genel Müdürleri Sophie Dean ve Katherine Green konu ile ilgili açıklamalarda bulundu:

“Gümrük Beyannamesi Hizmeti, Birleşik Krallık işletmelerinin ticaret yapmasına ve gelişmesine yardımcı olacak sınır planlarının önemli bir parçasıdır.
Bu duyuru, tüccarlar ve sınır endüstrisi için netlik sağlayacaktır. Geçişi olabildiğince sorunsuz hale getirmeye kararlıyız ve tüccarların yeni süreçlerle tam olarak desteklenmesini sağlamak için çalışıyoruz.”

Sınır endüstrisi ile istişare halinde birkaç yıl içinde geliştirilen Gümrük Beyannamesi Hizmeti, Birleşik Krallık’ın iddialı ticaret planları doğrultusunda büyüme kapasitesine daha güvenli ve istikrarlı bir platform sağlayacak. Tüm ithalat ve ihracatlar için tek bir sistem, vergi mükellefi için de tasarruf sağlayacak.

Related Posts

Call Now Button