0

ABD Döşek İthalatı İçin Anti Damping Soruşturması

Orta Anadolu Mobilya, Kağıt Ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği “ABD- Anti Damping Soruşturması” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda; Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Kamboçya, Endonezya, Malezya, Sırbistan, Tayland ve Vietnam’ın yanı sıra Türkiye menşeli döşek ithalatına karşı bir anti-damping soruşturması yürütülmekte olduğu anımsatıldı.

“ABD Döşek Anti-Damping Soruşturması Ön Kararını Yayımladı” haberimize ulaşmak için tıklayınız.

Bu defa, soruşturma kapsamında ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret İdaresi (ITA) tarafından dampingin mevcudiyetine yönelik, Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından ise mevcut damping uygulamasının ABD yerli üretimine zarar verip vermediğine ilişkin ayrı soruşturmalar yürütüldüğü belirtildi.

ITA’nın 3 Kasım 2020 tarihinde yayımlanan ön kararında, yüzde 20,03 oranında bir damping marjı belirlediği bildirildi. ITA tarafından yürütülen soruşturmanın ile ilgili ITC’ın ön kararını 15 Mayıs 2020 tarihinde açıkladığı ve ABD yerli endüstrisinin zarara uğradığına ilişkin belirtilerin mevcudiyetini tespit ederek soruşturmanın sürdürülmesine karar verdiği bildirilerek, soruşturmanın nihai aşamasına ilişkin takvimin ABD Resmi Gazetesinde yayımlandığı belirtildi.

Bu kapsamda; 18 Mart 2021 tarihinde bir kamu dinleme toplantısının düzenleneceğinin öngörüldüğü ifade edildi. Kamu dinleme toplantısına katılacak tarafların bu taleplerini 12 Mart 2021 tarihine kadar Komisyona iletmeleri gerektiği ayrıca, soruşturmanın ilk aşamasında taraf olmamış ilgililerin kamu dinleme toplantısı tarihinin 21 gün öncesine kadar soruşturmaya taraf olmaları gerektiği bildirildi.

İlgili ABD Resmi Gazete’sine ulaşmak için tıklayınız. 

Related Posts

Call Now Button