0

Yunan Ekonomisine Getirilecek Mali Tedbirler

Yunan Hükümeti, Covid-19 salgını tedbirleri nedeniyle kapalı kalan işletmeleri desteklemek üzere toplam 3 milyar Euro değerindeki iki yeni ekonomik tedbirler paketini yürürlüğe koyacak.

İlk paket mevcut tedbirlerin uzatılmasını içerirken, ikinci paket işverenler ve işçiler için yeni fonları ve vergi kolaylıklarını kapsayacak.
Maliye Bakan Vekili Theodoros Skylakakis’in yaptığı açıklamaya göre, hükümet tarafından alınan tedbirler hafta içerisinde netleştirilerek açıklanırken, Nisan’ın ilk haftasında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ayrı bir yardım paketi de duyurulacak.

Nisan ayına uzatılacak tedbirlerin, hükümet kararı ile kapalı olan 210bin işletmenin kira ödemelerinden tamamen muafiyeti ve halen işletilen ancak tedbirlerden etkilenen işletmelerin kiralarında %40 indirim, yeni (yedinci) ucuz devlet kredisi programı, 534 Euro özel amaçlı tazminat, Syn-Ergasia sosyal güvenlik yardım programının devamı, işsizlik yardımının uzatılması, vergi dairesi ve sosyal güvenlik kurumuna olan yeniden düzenlenen borçların taksit ödemelerinin ertelenmesi, çek ödemelerinin dondurulması olduğu ifade edildi.

İşletmeler için getirilecek yeni düzenleme; cirolarında büyük düşüş görülen işletmelerde indirimli kurumlar vergisi depozitosunu öngörmekte. Vergi idarelerinin açıklanmaya başlanan verilerine göre, 2020 yılında işletmelerin çoğunluğunun zarar göstermesi sıfır vergiye sebep olacak, bu da sıfır depozit demek.

Related Posts

Call Now Button