0

Yeni Yılda 400 Kg Uyuşturucu Ele Geçirildi

Yürütülen uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele çalışmaları kapsamında gümrük kapılarına gelen araçlar ve yolcuların bilgi sistemleri üzerinden analiz edilmesi sonrası riskli görülen araçlar ve yolcu valizleri öncelikle X-Ray tarama sistemleri ile daha sonra da narkotik dedektör köpeklerle kontrol edildi.
TIR dorse tabanına gizlenmiş veya şüpheli yolcuların valizlerinde saklanan uyuşturucular bulundukları yerlerden çıkarıldı.

Gerçekleştirilen ilk operasyonda Gürbulak Gümrük Kapısına İran’dan gelen yabancı plakalı bir tır riskli olarak değerlendirildi. X-Ray taramasına sevk edilen tırın dorse tabanında şüpheli yoğunluğa rastlandı. Narkotik dedektör köpeklerin tepki verdiği dorse tabanındaki tahta döşemeleri söküldü. Tabanda oluşturulmuş gizli bölmeler içerisinde kalıplanmış paketler bulundu. Paketlerdeki toz maddeden alınan numunenin uyuşturucu ve kimyasal madde test cihazı ile yapılan analizinde eroin olduğu belirlendi. Gürbulak Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce gerçekleştirilen operasyon neticesinde 62 kilogram Eroin cinsi uyuşturucu ele geçirilirken uyuşturucunun naklinde kullanılan araca el konuldu ve araç sürücüsü tutuklandı.

İstanbul Sabiha Gökçen havalimanında İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonunda ise muhafaza ekiplerinin hedefinde bu defa yolcu görünümlü uyuşturucu kuryesi vardı. Yabancı uyruklu bir yolcu uçağının havalimanına inişinden itibaren gözetim altına alındı. Yolcunun valizleri uçaktan tahliye edildiği sırada narkotik dedektör köpeklerle kontrol edildi. Daha sonra bagaj X-Ray cihazında şüpheli yoğunluğa rastlanan valizler açıldığında içerisinde kilolarca esrar bulunan paketler ele geçirildi.

Kapıkule Gümrük Kapısında, Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce gerçekleştirilen operasyonda ise on binlerce uyuşturucu hap taşıyan aracın ülkeye girişi engelledi. Risk analizi sonucu şüpheli görülen bir aracın kontrolünde yolcu koltuğunun altındaki çantalar dikkat çekti. Açılarak aranan çantaların içerisinde toplam 75 bin adet extasty cinsi uyuşturucu hap ele geçirildi.

Bu yakalamalar da dahil ülke genelinde yeni yılın ilk günlerinde imza atılan operasyonlar sonucunda Eroin, Esrar ve Extasy başta olmak üzere farklı türlerde toplam 400 kg uyuşturucu ele geçirilirken uyuşturucu naklinde kullanılan araçlara el konuldu. Yürütülen soruşturmalar kapsamında sorumlular gözaltına alındı.

Related Posts

Call Now Button