0

Yeni Açılan Ro-Ro Hatları

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) “Yeni Açılan Ro-Ro Hatları” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda, Türkiye ihracatının değer bazında yüzde 30’unun gerçekleştirildiği uluslararası karayolu taşımacılık sektörü, yurtdışında yetersiz geçiş belgesi kotaları, mod ve güzergah dayatmaları, geçiş ücretleri gibi engellerle karşılaştığı belirtildi.

Avrupa’ya yönelik ihraç taşımalarında en önemli çıkış noktası durumundaki Kapıkule’de araç yoğunluğu nedeniyle yaşanan beklemeler ve gecikmeler taşımacılık ve dış ticaretinde zaman kayıplarına ve maliyet artışlarına yol açmakta, ihraç ürünlerin uluslararası alanda rekabet gücünü zayıflattığı ifade edildi. Dolayısıyla, karayolu taşımacılığında kullanılacak alternatif güzergahın ve rotaların her geçen gün önem kazandığı vurgulandı.

Bu kapsamda, 03.02.2021 tarihinde faaliyete başlayan Karasu-Köstence (Romanya) ve 07.02.2021 tarihinde seferlerine başlanan Alsancak-Tarragona (İspanya) Ro-Ro hatlarının karayolu taşımacılığında yaşanan sorunlara önemli çözüm alternatifleri oluşturacağı belirtildi.

Bu sayede, özellikle Avrupa’ya yönelik ihracatında bazı dönemlerde yaşanan sıkıntılarda azalma yaşanacağının düşünüldüğü bildirildi.

Bilgileri ve Odalar/Borsalar üyesi ihracatçı ve nakliyeci firmaların yeni oluşturulan Karasu-Köstence ve Alsancak Tarragona Ro-Ro hatları hakkında bilgilendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Related Posts

Call Now Button