0

WCO ve ICAO’dan COVID-19 Aşısının Dağıtımı İçin İş Birliği Çağrısı

WCO ve ICAO, COVID-19 aşılarının sınır ötesi hareketini desteklemek için güçlerini birleştiriyor.

Dünya Gümrük Örgütü (WCO) Genel Sekreteri, Dr. Kunio Mikuriya ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Genel Sekreteri Dr.Fang Liu ortak bir bildiri yayınlayarak, COVID-19 aşılarının ve ilgili ekipmanın güvenliğinin sağlanması ve sınırların ötesine verimli bir şekilde taşınabilmesi için çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamada güçlü risk yönetim mekanizmaları dahil olmak üzere hava kargo operasyonlarında ihracat, transit ve ithalat süreçlerinin dijitalleşmesi ve esnekliği sayesinde, iki kuruluşun aşıların son kullanıcıya ulaştırılma hızını önemli ölçüde artırıldığına dikkat çekildi. Bununla birlikte dağıtım riskinin, güvenli olmayan ve taklit tıbbi ürünlerin de en aza indirilmesinin hedeflendiği vurgulandı.

WCO ve ICAO Sekreterlikleri, güvenli, emniyetli ve verimli aşı dağıtımını kolaylaştırmaya yönelik gerekli planları geliştirmek ve uygulamak için hem birbirleriyle hem de ilgili paydaşlarla işbirliği yapıyor.

Ortak bildiri, COVID-19 aşılarının hava kargo taşımacılığını ve dağıtımını hızlandırmak amacıyla Hükümetler tarafından uygulanacak bir dizi önlemi içeriyor.

İlgili bildirim için tıklayın.

Related Posts

Call Now Button