0

UND, Hami Aksoy ile Sırbistan Sınır Polisi İdaresi Makamlarıyla Kaçak Göçmen Sorununu Görüştü

UND Heyeti, Belgrad Büyükelçisi Sayın Hami Aksoy ile Sırbistan İçişleri Bakanlığı Polis İdaresini ziyaret etti.

Toplantıya Türkiye adına başkanlık eden Sayın Aksoy Türkiye uluslararası karayolu taşımacılığı faaliyeti gösteren firmaların karşılaşmış olduğu sorunları Sırbistan sınır polisi makamlarıyla paylaşmış ve mevcut işbirliğinin yarattı olumlu sonuçlar hakkında istişarelerde bulundu.

Gerçekleştirilen görüşmelerde ülkemiz polisinin Sırbistan’ın Hırvatistan’a açılan Batrovci sınır kapısında 7/24 görev yapmasının yarattığı olumlu sonuçlar iki heyet için de memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

Projenin diğer ülkeler içinde örnek bir proje olduğu ve dış ticaretin en önemli unsuru olan lojistik faaliyetinin sorunsuz devamına imkan tanıyan bu projenin yarattığı katma değerin hem iki ülke ilişkilerinde hem de lojistik alanında olumlu sonuçlar doğurduğu belirtildi.

Görüşmelerde Sırbistan’da görev yapan Türk Polislerinin bu sene de görevlerine devam edeceği belirtilmiş olup son 8 ayda 74 Türk tırından 227 kaçak göçmen yakalandığı ifade edildi. Böylece, taşımacıların Sırbistan sınırının devamında Hırvatistan’da kaçak göçmen kaynaklı 5.000 Euro cezai yatırımlarla karşı karşıya kalması önlenmekte olduğu bildirildi.

Related Posts

Call Now Button