0

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’ndan Yeşil Kart Uyarısı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’ndan Yeşil Kart uyarısı hakkında bir duyuru yayımladı.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nden alınan yazıya göre, Türk plakalı araçların yurtdışında sebep oldukları kazalara ilişkin Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’na iletilen taleplerin incelenmesi esnasında bir bölümünde sahte veya tahrif edilmiş Yeşil Kart kullanımının olduğu ve bu tür sahte Yeşil Kartların ağrılıkla nakliye şirketlerince kullanıldığının tespit edildiği bildirildi.

Türk plakalı bir araç için üzerinde Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu ünvanının yer aldığı sahte düzenlenmiş bir Yeşil Kartın kaza esnasında zarar görene sunulması veya Yeşil Kart bilgilerinin polis raporuna yazılması halinde bu yeşil kart sahte veya tahrif edilmiş olsa dahi Türkiye’nin de üyesi olduğu Yeşil Kart Sistemi kuralları gereği Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’nun zarar görene tazminat ödeme yükümlülüğü doğduğu belirtildi.

Büro, zarar görene yapılan tazminat ödemesi sonrasında ilgili nakliye şirketine karşı rücu işlemi başlatmakta ve savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Sahte Yeşil Kart kullanımı haksız rekabet ile prim ve vergi kaybına yol açtığı ifade edildi.

Related Posts

Call Now Button