0

Türkiye-Azerbaycan Ticaretinde “Transit Kota ve Ücretleri” Sorunu

Türkiye-Azerbaycan 9. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) çalışmaları kapsamında, 18 Şubat 2021, Perşembe günü Ankara’da gerçekleştirilen DEİK Türkiye-Azerbaycan İş Forumu çerçevesinde düzenlenen “Dar Katılımlı Yuvarlak Masa Toplantısı” gerçekleştirildi.

Toplantı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakanı Ali ESEDOV ve Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN’ın teşrifleri, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl CABBAROV, konuk bakanlar ve Azerbaycan’da iş yapan önde gelen iş dünyası temsilcilerimizin iştirakiyle gerçekleşti.

Toplantıda Türkiye’nin 2023 ve 2035 yılına yönelik ihracat ve kalkınma hedeflerinin parçası olan “Hazar Koridoru”nun kilit ülkesi Azerbaycan üzerinden transit olarak gerçekleştirilen karayolu yük taşımalarına uygulanan kısıtlamaların yarattığı engellerin Türkiye-Azerbaycan karşılıklı ticaretinin gelişimine verdiği zararlar gündeme getirildi.

Transitte Sorunlar Çözülerek Lojistik Maliyetler Düşürülmeli
Türkiye Lojistik Sektörünü temsilen toplantıya katılan UND adına Genel Koordinatör Nejla Albayrak tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Sunumda, Azerbaycan üzerinden Orta Asya’ya gerçekleştirilen ticarette Azerbaycan’da Türk taşımacılara uygulanan ikili/transit geçiş belgesi kota kısıtlamaları ve vergilerden kaynaklanan yüksek güzergah maliyetleri, Hazar geçişlerinde Ro-Ro taşımalarından yaşanan düzensizlik, kapasite ve yüksek fiyat sorunlarının, Hazar Denizinin ve Türkiye’nin Azerbaycan ile birlikte dâhil bulunduğu Orta Koridor güzergahının ticaret erbabı ve taşımacılar tarafından tercih edilmesini ve dolayısıyla gelişimini engellediği güncel rakamlarla açıklandı.

Özellikle, pandemi sonrası bölgeye yönelik ticaretteki artışın mevcut kota sistemiyle sürdürülebilir olmayacağını vurgulayan Albayrak, dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile karayolu taşımacılığı alanındaki ilişkilerde nihai hedefin “transit taşımalarda tam serbestleşme” olduğunu ifade etti. Albayrak bu hedef gerçekleşene kadar Azerbaycan ve diğer Türk Cumhuriyetlerine yönelik ticaretin etkin şekilde gerçekleştirilebilmesi için gerekli asgari kota artışının sağlanması gerektiğini belirtti.

Nahcivan Koridoru, Türkiye ve Bölge İçin Önemli
Türkiye ve Azerbaycan ticaretinin gelişimi için yepyeni bir pencere açan Nahcivan Ulaştırma Koridoru’na taşımacılar tarafından büyük önem addedildiğini ifade eden Albayrak, Türkiye ile Azerbaycan’ı doğrudan karayoluyla buluşturması ve işlerliğinin sağlanması halinde, Orta Asya Bölgesinin gelişimine önemli katkılar sağlayacağını da dile getirdi.

Related Posts

Call Now Button