0

ATO “Ticareti Geliştirmek İçin Organize Ticaret Bölgeleri İstiyoruz”

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u ziyaret ederek ektörel konu ve sorunları aktardı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleşen ziyarette konuşan ATO Başkanı Baran, sanayi ve teknoloji geliştirme bölgelerinde olduğu gibi ticarette de organize bölgeler oluşturulmasının ticareti geliştirerek kolaylaştıracağını aktardı. Baran “Firmalarımızın aynı bölge içinde, güçlü bir birliktelikle şehrimizin ve ülkemizin ekonomisine daha fazla katkı sağlayabilmesi için organize ticaret bölgeleri oluşturulması gerektiği kanaatindeyiz. Gıdakent Organize Ticaret bölgesi inşa edilerek gıda ticareti yapan işletmelerin bir araya getirilmesinin sektör için faydalı bir girişim olacağı inancındayız” dedi.

Sektörün bir arada bulunmasının hem ortak sorunların çözümünde hem de gelişim için ortak çalışmaların yapılmasında, bütüncül bir yaklaşımın faydalı olacağını kaydeden Baran, “Ankara’nın gelecek vizyonuna katkı sağlamak, yüksek ekonomik potansiyeli olan sektörlerin ticaret hacmini ve verimliliğini artırmak, şehir içindeki dağınıklığa son vermek, yaşanan kentsel sorunlara çözüm üretmek için aynı veya tamamlayıcı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin bir araya toplanacağı organize ticaret bölgeleri ve yeni sanayi siteleri kurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

ATO olarak sıfır atık projesini destekliyoruz

Baran, “Sıfır Atık” projesini Ankara Ticaret Odası olarak desteklediklerini vurgulayarak “İsrafın önlenmesi ve kaynakların verimli kullanılması konusunda biz de hassasiyet gösteriyoruz. Bu konularda üzerimize düşen görevi de her zaman yerine getirme kararlılığı içindeyiz” dedi.

Sektörlerin talepleri iletildi
Baran başkanlığındaki ATO heyetinin Bakan Kurum’a yaptığı ziyarette iletilen talepler:
• Aynı veya tamamlayıcı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin bir araya gelerek toplanacağı organize ticaret bölgeleri ve yeni sanayi sitelerinin kurulması,
• Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkındaki Yönetmelik uygulamasında yaşanan sorunların giderilmesi adına düzenleme yapılması,
• Yapı ruhsatı veren kurumlarda uygulama birliğinin sağlanması,
• Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik’e (GEKAP) netlik kazandırılarak etkin hale getirilmesi,

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat