0

TSE’nin GAFTA Üyeliği Hakkında Görüş Talebi

[bnn-14_3]

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Gümrük Müşavirleri Dernekleri muhatap “TSE Muayene ve Gözetim İşleri” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda; Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından iletilen bir yazıya atıfla, TSE’nin, uygunluk alanlarından belgelendirme ve laboratuvar hizmetlerinin yanı sıra; üretici ve ihracatçılara uluslararası pazarda destek olmak adına 2012 yılından bu yana hizmet profiline eklenen yeni sektör ve alanlarla muayene gözetim alanında da hizmet verdiği ifade edildi.

Bu hizmetler arasında gemi yükleme/tahliye gözetimleri kapsamında draft survey ve kantar nezareti ile miktar kontrolleri, tahliye süresince numune alımı ve kalite kontrol gibi hizmetlerin bulunduğu, gemi yükleme/tahliye hizmetlerinde değişik sanayi ürünlerinin yanında, tahıl ve yem ürünlerinin de yer aldığı belirtildi.

Bu ürünlerin gözetiminde uluslararası alanda faaliyet göstermek için Marmara Bölgesi Koordinatörlüğü’ne bağlı Gebze Biyogenetik ve Gıda Laboratuvarları, Tahıl ve Yem Ticaret Birliği GAFTA’ya (The Grain and Feed Trade Association) 2013 yılında üye olunduğu ancak o zamandan bu yana ithalatçı ve ihracatçı firmalardan yeterli talep alınmadığı belirtildi. Sektöre herhangi bir katma değeri olmaması durumunda GAFTA üyeliğine devam edilmesinin düşünüldüğü ifade edildi.

Bu çerçevede anılan hizmetlere ilişkin olarak sektörün geri bildirimine ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, TSE’nin GAFTA üyeliği ve bu kapsamda verdiği hizmetlere ilişkin görüş ve önerilerin 18 Aralık 2020 Cuma gününe kadar TİM’e ( sektor@tim.org.tr ) adresine iletilmesi istendi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat