0

TOBB Türkiye İklimlendirme Meclisi’nden Bakanlıklara Ziyaret

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye İklimlendirme Meclisi, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ile Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver’i ziyaret ederek gündemdeki konuları aktardı.

Özel sektör – kamu işbirliğini sağlamak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’ye yapılan ziyarette; TOBB Türkiye İklimlendirme Meclisi Başkanı Zeki Poyraz, beraberindeki Meclis Üyeleri Metin Duruk ve Mehmet Şanal ile birlikte, “Kurumsal ol! Ar-Ge yap! İhracat Yap!” mottosu ile hazırlanan Türkiye İklimlendirme Sektörü Strateji Belgesi ve Hedefleri konusunda Büyükdede’ye bilgi verilirken, Strateji Belgesi kitabını takdim edildi.

Çalışmalarına destek sözü alan Meclis temsilcileri, ziyaret kapsamında Eurovent testlerinin TSE laboratuvarlarında gerçekleştirilebilmesi için sektörün ortak çalışma içerisinde olmak isteği aktarıldı. Görüşmelerde, ticari buzdolapları konusundaki direktif çalışmalarına ilişkin ortak bir toplantı yapılması kararına varıldı.

Enerji verimliliği anlatıldı

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver’e gerçekleştirilen ziyarette ise ana gündem enerji verimliliği oldu.

Zeki Poyraz öncülüğündeki TOBB Türkiye İklimlendirme Meclisi Heyeti, Avrupa Birliği’ndeki yalıtım uygulamaları hakkında bilgi verdi. Mevcut binalarda enerji verimliliğinin etkin bir şekilde sağlanabilmesi için yalıtımın en az 10 cm kalınlığında olması gerektiğine işaret eden Zeki Poyraz, sektör adına 4 ila 5 yıl arasında kendini amorti eden bu yatırımlar için faiz destekli kredi fonu oluşturulmasını istedi.

Bep-Tr belgesinin tasarım aşamasında alınmasının önemine değinen Meclis temsilcileri, can ve mal güvenliği açsından önem arz eden, uzman mühendislik ile sektörün tasarımının yapılması ve bina kodlarının getirilmesine duyulan ihtiyaca vurgu yaptı. Enerji verimliğinde ısı pompalarının rolü, karbon salınımı üzerindeki etkisi ve teşvik ihtiyacının değerlendirildiği ziyarette, Bakan Yardımcısı Hasan Suver’e Türkiye İklimlendirme Sektörü Strateji Belgesi takdim edildi.

Kapalı mekânlarda iç hava kalitesi şart

Görüşmede, insanların sağlığı ve yaşam kalitesi üzerinde direk etkisi bulunan iç hava kalitesine de değinen heyet, Meclis tarafından hazırlanan Makina Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi’ne ilişkin bilgi verdi.

Yapım işlerinde yerli malı kullanımında net şekilde ürün tarifi yapılamadığına değinen sektör temsilcileri, Avrupa Birliği Sanayi Ürün Listesi Türkiye Versiyonu (ProdTR) ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Birim Fiyat Tarifeleri (Poz numaraları) dönüşüm listeleri ile ilgili çalışmanın tamamlanmasının önemini ifade etti.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat