0

Promosyon Kampanyalarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü “Promosyon Kampanyalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda, ağırlıklı olarak gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından, markalarının ve ürünlerinin bilinirliğinin ve satışların artırılmasına yönelik olarak indirimli veya hediye ürün verilmesi ve şifre gönderilerek çekilişe katılım sağlanması gibi yöntemler içeren promosyon kampanyaları düzenlendiği belirtildi.

Söz konusu kampanyalara ilişkin 2020 yılında Ticaret Bakanlığına yapılan tüketici başvurularının miktarında önceki dönemlere kıyasen önemli oranda azalma olduğu ifade edildi.

Bununla birlikte, düzenlenen promosyon kampanyalarına ilişkin Ticaret Bakanlığına ulaşan başvuruların önemli bir kısmının, tüketicilere vaat edilen promosyon ürünlerinin anlaşmalı noktalardan teslim edilmemesi, düzenlenen çekilişlere ilişkin şifrelerin ulaşmaması ile sorun yaşayan tüketicilerin mağaza görevlilerinden eksik ya da yanlış bilgi alması veya kampanya düzenleyicisi firmalarla irtibat kurulmadığının tespit edildiği açıklandı.
Promosyon kampanyalarına ilişkin Ticaret Bakanlığına ulaşan tüketici başvuruları 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ikincil düzenlemeleri çerçevesinde Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Reklam Kurulu tarafından incelenmekte olup tüketicilerin aldatıldığı ve yanıltıldığının tespiti halinde ilgili mevzuat hükümleri kapsamında bu duruma yol açan firmalara idari yaptırım uygulandığı bildirildi.

Bu çerçevede, düzenlenen promosyon kampanyalarına ilişkin olarak ortaya çıkması muhtemel tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla reklam ve tanıtım araçlarında açık ve yeterli bilgilendirmelerin yer alması ve tüketicilerle birebir muhatap olan mağaza görevlilerin kampanya şartlarına ilişkin yeterli bilgiye sahip olmalarının sağlanmasının sağlıklı bir iletişim ortamı sağladığı ifade edildi.

Özellikle gıda sektöründe faaliyet gösteren ve önümüzdeki dönemde promosyon kampanyası düzenlemeyi planlayan kuruluş firmalar tarafından bu hususlara ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve azami özenin gösterilmesi gerektiği bildirildi.

Related Posts

Call Now Button