0

TİM ve THY İş Birliğinin Kapsamı Genişletildi

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), ihracatçının lojistik maliyetlerini azaltmak için Türk Hava Yolları ile yapmış olduğu indirimli kargo taşımacılığına yönelik iş birliği anlaşmasının kapsamı genişletildi.

TİM ve THY, 4 Aralık 2020’de küresel ticarette Türk ihracatçısına büyük avantaj sağlayacak bir iş birliğine imza atmıştı. İş birliği sonucu ihracatçıya indirimli hava kargo taşımacılığı imkanı sağlanırken, Turkish Cargo 50 bin tonluk ek kapasite ve ihracatçılara yoğun olarak kullandıkları 22 ülkedeki 28 farklı destinasyon için yüzde 10-30 arasında değişen oranlarda indirim uyguluyordu.

İş birliğine yeni ürünler dahil oldu
Kargo taşımacılığına yönelik indirim kampanyasına 15 Şubat tarihi itibariyle balık, yaş meyve ve sebze ile yumurta dahil edildi. İndirim kampanya dahilindeki destinasyonlar için, 1000 kg üzeri ürünlerde geçerli olacak ve yüzde 7 – 40 arası değişen oranlarda indirim uygulanacak. İhracatçılar indirimden, acentelerden fiyat aldıkları süreçte yararlandırılacaklar ve ayrıca başvuru yapmaya gerek olmayacak. İş birliği anlaşmasına yeni ürünlerin dahil olması ihracatı artıracak.

“Dünyanın dört bir tarafına ürünlerimizi hızlıca ulaştırıyoruz”
Dünyanın dört bir tarafına Türk ürünlerini ihraç edilmesinde Turkish Cargo’nun katkısının büyük olduğunu dile getiren TİM Başkanı İsmail Gülle, “Küresel değer zincirleri için kalite, fiyat, üretim kapasitesi ve lojistik öne çıkan unsurlardır. Pandemide tedarik zincirlerinin yeniden yapılanması sürecinde özellikle; tedarikte mesafelerin ve sürelerin kısalması, tedarik zincirlerinde bölgesel yeni ağlar kurulması ağırlık kazanacak. Turkish Cargo, pandemi sürecinde de “Güvenilir Tedarikçi Liman Türkiye” algısına önemli bir destek verdi.” ifadelerini kullandı.

İş birliğine yeni ürünlerin eklenmesinin ihracata çok olumlu yansıyacağını anlatan Gülle, son üç yılda Turkish Cargo’nun katkıları ile yüzde 105’e varan ihracat artışları sağladıklarını belirtti. İhracatçılara indirimli kargo taşımacılığı kampanyasının ihracatı artırdığına işaret eden Gülle, “Küresel ticaretin olumsuz etkilendiği pandemi döneminde özellikle sanayi üretiminde ürün ve sektör çeşitliliği ile gelişmiş bir yan sanayiye sahip olmamız; ülkemizi pek çok ülkeye göre avantajlı kılıyor. Bunun yanında, esnek ve hızlı üretim altyapımızı, pandemi sürecinde tüm dünyaya tekrar kanıtlamış olmamız, koşullar ne olursa olsun üretmeye devam etmemiz, ülkemiz lehine oluşan pozitif algıya önemli katkı sağladı. Her bir sektörümüzde, ihraç mallarımıza talep artışı var” dedi.

Kampanya ihracatı artırdı
TİM-THY iş birliğiyle beraber, Turkish Cargo; ABD, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Çin, Hindistan, Hong Kong, İsveç, Katar, Kırgızistan, Kuveyt, Lübnan, Malezya, Mısır, Norveç, Pakistan, Sri Lanka, Tunus, Tayland, Ürdün ve Vietnam’daki 28 destinasyona, Türk ihraç ürünlerinin hava kargo ile taşınmasında, yüzde 30’a varan oranda indirim uyguluyor. Kargo indirim kampanyasının aralık ayı verilerine göre ihracat pazarının ilgili hatlarında taşınan kargo miktarında yüzde 47 oranında planlananın üzerinde önemli bir büyüme gerçekleşti. 400 milyon dolara yakın yüksek katma değerli ürün ihracatı gerçekleştirildi. Kapsamı genişletilen kampanya mart ayı sonuna kadar devam edecek.

Related Posts

Call Now Button