0

Tekilleştirilmiş Optik Ürünlerin TİTUBB’den ÜTS’ye Aktarımı

Tıbbi cihazların kayıt sürecinde 12.06.2017 tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası (TİTUBB) kapatılarak yerine Ürün Takip Sistemi (ÜTS) kullanılmaya başlanmıştı.

Duyuruda mevcut durumda optik ürünlerin tekil hareket süreçlerinin yalnızca ÜTS üzerinden yürütülmesinin planlandığı belirildi. Bu kapsamda optisyenlik müesseseleri tarafından TİTUBB de tekilleştirilmiş ve hala stoklarında bulunan ürünlere ait karekod bilgilerinin uygun şekilde hazırlanması ve 16.04.2021 tarihine kadar ilgili dokümanın ÜTS ye yüklenmesi gerektiği ifade edildi.

Bu işlemi gerçekleştirmek için:
• Ürün Hareketleri menüsü altında yer alan “TİTUBB’dan Aktarılmak İstenen Tekil Ürünler” sayfası açılarak Toplu Ekle butonu aracılığıyla açılacak sayfada bulunan Örnek Excel Şablonu doldurularak, yine aynı sayfadan doldurulan excel ilgili ekranda yüklenmesi ve gönderilmesi gerekiyor.
• Örnek Excel Şablonu’nda sadece karekod bilgisinin girilmesi için Eşsiz Kimlik kolonu yer almakta. Başka bir kolon eklenmemesi gerekiyor.
• Karekod için farklı firmalar farklı ayraçlar kullanabilmekte, kullanılan ayraçlar varsa bunun için gerekli düzeltmenin de sisteme yüklenmeden yapılması gerekiyor. Sisteme yükleme yaptıktan sonra karekod bilgisinden ürün numarası, seri numarası, LOT numarası, üretim tarihi, son kullanma tarihi gibi bilgiler ayrıştırılmakta.
• Eğer ayrıştırma işlemi başarılı olmuşsa listeleme ekranından bu bilgiler firma tarafından teyit edilebilir.
• Ayrıştırma işleminde hata varsa, hatalı kaydın silinip, karekod bilgisinin düzeltilerek tekrar excel ile eklenmesi sağlanabilir.
• Listeleme ekranında ürün numarası, seri numarası ve LOT numarası ile ilgili bilgiler kontrol edilerek uygun durumda olmayan kayıtlar silinebilir.
• Herhangi bir aşamada sorun yaşanması halinde ÜTS uygulama üzerinden talep yoluyla bu sorunların TİTCK’e iletilmesi halinde gerekli bilgilendirme talep üzerinden yapılacak.

Yüklenen excel dosyaları TİTCK tarafından incelenerek  GS1 standartlarına uygun olmayan karekodlar ile optisyenlik müesseseleri tarafından mükerrer olarak iletilen karekodların ÜTS ye aktarımı ilk aşamada sağlanmayacak. Gerçekleştirilen incelemeler neticesinde aktarımı sağlanamayan karekod bilgileri firmalara sistem üzerinden bildirilecek.

Halihazırda firmaların stoklarında olup TİTUBB de tekil bilgisi bulunan ürünlerin aktarımı sağlanmakla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) faturalandırma süreçleri de dahil olmak üzere tüm işlemler sadece ÜTS üzerinden devam edecek.

Bu süreçte İl Sağlık Müdürlüğü denetimlerinde de artık firmaların stoklarında bulunan ürünler ile ÜTS deki stok bilgilerinin uyumlu olmasına ilişkin kontroller de yapılacak.

Bu sebeple firmalarca SGK’ye faturalandırmaksızın doğrudan vatandaşa satılan ancak ÜTS üzerinde tüketiciye verme bildirimi ile çıkışı gerçekleştirilmeyen ürünlerin belirlenerek tüketiciye verme bildirimi yapmak suretiyle çıkış işleminin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Bu işlemleri gerçekleştirmek adına; halihazırda ÜTS üzerinde bulunan stokların görülebilmesi için Ürün Hareketleri -> Ayrıntılı Sorgulama -> Tekil Ürün Sorgula işlemleri takip edilerek ilgili ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Tekil Ürünlerimi Excele Aktar” butonu ile optisyenlik müessesi üzerinde görünen tekil ürün listesinin gün içinde talebi yapan kişinin sistemde kayıtlı e-posta adresine gönderilmesi sağlanacak.

İlgili listenin e-posta yolu ile iletilebilmesi için listeyi talep eden kişinin ÜTS’de kullanıcı adı alanının altında yer alan Hesap Bilgilerim -> İletişim Bilgilerini Güncelle ekranında “Sistem mesajları e-posta olarak gelsin” seçeneği işaretlenmiş olması gerekiyor.

Hem TİTUBB stok aktarım işlemlerinin tamamlanması hem de optisyenlik müesseseleri tarafından mevcut stokları ile ÜTS stoklarını eşleştirmeleri çalışmaları ile birlikte tüm tekil süreçlerin doğru ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmekte.

Related Posts

Call Now Button