0

TİM Türkiye’nin Yeni Yükseliş Trendine Yeni Projelerle Katkı Sunacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle Türkiye’nin kalkınması yolunda bir tuğla koyabilmek amacıyla projeler geliştiriyor ve güçlü bir ihracat ordusu oluşturmaya çalışıyoruz dedi.

Kasım ayını İzmir depreminin acısıyla hatırlayacaklarını belirten Gülle “Biz bir oldukça, “İhracatla Yükselen Türkiye’yi”, ne afetler ne salgın ne de ekonomik baskılar durduramayacaktır. Zorlu şartlarda ekim ayında gerçekleştirdiğimiz 17,3 milyar dolarlık ihracat da bunu doğruluyor. Ekim ayı ihracatımız, yalnızca ekim ayı rekoru değil; aynı zamanda hem bu yılın en yüksek aylık ihracat rakamı, hem de Cumhuriyet tarihi aylık ihracat rekoru olarak, tarihe geçti. Bu ivmenin kasım ayında da devam edeceğini öngörüyoruz. Çünkü ihracat ailesi olarak yükselen Türkiye’ye bir tuğla daha nasıl koyabiliriz diye koşuşturduğumuz ve çabaladığımız bir ayı geride bıraktık.” dedi.

Gülle mevcut pazarlarda Türkiye’nin konumunu güçlendirmek ve ihracatçılara yeni pazarlar oluşturmak hedefiyle başlatılan sanal ticaret heyetlerine kasım ayı süresince de devam ettiklerine işaret etti.

Geçen ay itibarıyla ülke ekonomisinde de yeni bir döneme girildiğine işaret eden Gülle, yeni dönemde de önceliklerinin ihracatta yerlilik oranını yükseltmek olacağını anlattı.

Türkiye İhracat Şûrası

Gülle “Ülke kalkınmasının anahtarının ihracat ve ihracatçının omuzlarındaki yükün de ne kadar büyük olduğunun bilinciyle çalışıyoruz. “Daha Güçlü İhracat Daha Güçlü Türkiye” hedefi doğrultusunda, milli ihracatın geleceğinin şekillendirileceği ve devamında geleneksel olarak tertip edilmesini planladığımız “Türkiye İhracat Şûrası”nı düzenlemek istiyoruz. Bu kapsamda öncelikle, Meclisimizin çatısı altında yer alan 13 bölgedeki ihracatçı birliklerinin koordinatör başkanları ile “Türkiye İhracat Şûrası İçin Bölgesel İstişare Toplantıları” düzenlemeyi planlıyoruz. “Türkiye İhracat Şûrası” kapsamında, zorlu koşullar ve artan rekabete rağmen, ülkemizin dünyada en çok ihracat yapan ilk 10 ülkeden biri olması adına, bir yol planı hazırlanması ve bu plan çerçevesinde çalışmaların sürmesini hedeflemekteyiz.” dedi.

“Yeni Neferler İle Büyüyoruz”

Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, özellikle gençlerin ve kadınların ihracata katılımını önemsediklerini vurgulayan Gülle, başarılı iş kadını ihracatçıların, iş dünyasına yönelik tavsiyelerini ve ihracata nasıl başladıklarını paylaştıkları “Women Export Talks” webinarlarına devam ettiklerini ve bu organizasyonların çok ilgi görmeye başladığını dile getirdi. Gülle başarı hikâyelerinin genç girişimcileri cesaretlendireceğine inandıklarını belirterek her ay ihracat ailesine binin üzerinde yeni ihracatçının katıldığını ve bunun artarak devam etmesi için çalıştıklarını söyledi.

Genç TİM

Gençlerin ihracat süreçlerinde daha aktif rol olması adına, TİM tarafından tasarlanan bir diğer proje olan “Genç TİM”. Projesinin öncelikle iki amacının bulunduğuna değinen Gülle, bu amaçlardan İlkinin, geleceğin ihracatçı genç neslini yetiştirmek, rekabet dünyasına hazırlamak ve ihracatçı ve ihracatçı firmaların ikinci kuşağını yetkin dış ticaretçi olarak yetiştirmek adına TİM çatısı altında bir konsey kurmak olduğuna işaret etti.

Gülle “Bir diğer amacımız ise ülkemizde öğrenim gören yerli ve uluslararası öğrencileri hedefleyen ve bu kitleye etkin dijital mecralardan ulaşan yapay zekâ destekli bir platform oluşturulması. Genç TİM projemiz, birinci ve ikinci nesil ihracatçılar arası deneyim paylaşımını gerçekleştirecek, katma değerli ihracat artışına katkı sağlayacak güçlü bir üniversite sanayi iş birliği oluşturacak, ülkemizin dış ticaret diplomasisine katkı sağlayacak, genç neferlere staj ve istihdam imkânı sağlayacak, TİM çatısı altında küresel rekabete uyumlu gençlerin kapasite gelişimlerini güçlendirecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat