0

“Alacak Sigortası İhracatçılara Can Simidi Oluyor”

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın oluşturduğu yeni Devlet Destekli Alacak Sigortası modeli KOBİ’lerin alacaklarını garanti altına almayı hedefliyor.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Küresel krizlerin yarattığı tahsilat sıkıntıları ihracatçıların ve imalatçıların Türk Eximbank’ın sigorta programlarına olan ilgisini arttırdığını ifade etti. İhracatçılar için alacak sigortasının kredi kadar önemli olduğuna değinen Eskinazi, “Eximbank’ın birkaç ülke hariç dünyanın her yerine ihracatta sigorta yapabilir olması büyük avantaj olduğunu belirtti. Exim uygulamalarında ihracat sigortasının teşvik edilip, daha cazip hale getirilmesi gerektiğini anlatan Eskinazi, alacak sigortasının bugün yapılandan daha fazla kredi teminatı olarak kabul edilmesi, genele yaygınlaştırılması, zamanla da teminat mektubunun yerini alarak diğer eximlerin alacak sigortası programlarıyla iş birliği yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Eskinazi.“Kredi konusunda yurt içinde diğer bankalarla yapılan iş birliğinin benzeri, Türkiye’de Alacak sigortası yapan diğer eximlerle de kurulmalı. Yurt dışında, diğer ülkelerin eximleri ile alacak sigortası konusunda daha çok ve işlerliği olan iş birlikleri geliştirilmeli. Türk Eximbank, ihracatçılarımıza geçen yıla göre bu yıl yüzde 6 artışla 42 milyar dolar sağladığı finansman desteğiyle adeta ülke ekonomisi için kaldıraç görevi görmüştür. Katma değer odaklı üretimimiz, ihracattaki dinamizmimiz ile ülkemizi hak ettiği seviyelere hep birlikte taşıyacağız.” ifadelerini kullandı.

Eskinazi, alacak sigortası hakkında ayrıntılı bilgiler vererek; İhracat Kredi Sigortasının en basit tanımla, ihracattan doğan alacağın sigortalanması olduğu belirterek mal ve hizmet ihracatında ticari ve politik risklere karşı tahsilat güvencesi sağlanmakta olduğunu, söz konusu risklerden kaynaklanan zararlar Türk Eximbank tarafından tazmin edildiğini ifade etti.

Related Posts

Call Now Button