0

Rusya’ya Domates Biber İhraç Edeceklerin Dikkatine!

Batı Akdeniz ihracatçılar Birliği (BAİB) tarafından “Antalya ve İzmir İllerinden Rusya Federasyonu’a Domates ve Biber İhracatı” hakkında bir duyuru yayımladı.

Duyuruda; Antalya Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden alınan bir yazıya atıfla; Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi (Rosselkhoznadzor) yetkilileri tarafından Türkiye’den Rusya Federasyonu’na (RF) ihraç edilen taze domates ve taze biberlerde karantina etmenleri Pepino mosaic virus, Tomato brown rugose fruit virus ve Tomato spotted wilt virus tespit edilmesi gerekçesiyle ithalat kısıtlaması getirildiği anımsatıldı.
Konu ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından virüs etmenlerine (ToBRFV,TSWV ve PepMV) yönelik acil eylem planı hazırlandığı bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ve Rosselkhoznadzor yetkililerinin yapmış oldukları görüşmelerde İzmir ve Antalya’dan gerçekleştirilecek domates ve biber sevkiyatlarının Rusya Federasyonuna girişine izin verilmeme uygulamasının kaldırılması konusunun gündeme geldiği belirtildi.

Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığının Rosselkhoznadzor ile yapması planlanan üst düzey görüşme öncesinde bahse konu karantina etmenleri ile ilgili yapılan çalışmaların derlenerek RF yetkilileri ile paylaşılmasının önem arz ettiği ifade edildi.

Bu itibarla, kısıtlamalara neden olan Pepino mosaic virus, Tomato brown rugose fruit virus ve Tomato spotted wilt virüs etmenlerini kapsayacak şekilde Antalya ve İzmir Tarım İl Müdürlüklerince ihracata yönelik domates ve biber üretim alanlarında bir survey çalışması yapılacağı belirtildi.
Mevcut duruma dair tespitlerin yapılacağı bu çalışmada her üretim alanının ayrı ayrı değerlendirilerek çalışma sonuçlarının (analizin yöntem ve metodu ile analizde kullanılan test kitleri belirtilmek suretiyle) tabloya işleneceği, tabloya;

-işletmede yapılan her türlü denetimi belgeleyen tutanak,
-yapılan tüm analizlerin detaylı sonuçlarının ekleneceği bildirildi.

Bu kapsamda, Antalya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile gerçekleştirilen görüşmelerde, söz konusu survey çalışmasında yer almak üzere Antalya ve İzmir illerinde yer alan domates ve biber üreticisi firmaların bağlı bulundukları Tarım ve Orman İlçe Müdürlüklerine bu hafta içerisinde ivedilikle başvurmaları gerektiği duyuruldu.

Related Posts

Call Now Button