0

Özdebir “Rekabetçi Olabilmek için Verimliliğimizi Artırmalıyız”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ankara Sanayi Odası, ASO 1. OSB ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ile kurulan Türkiye’nin ilk Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi’nin (ASO Model Fabrika) Deneyimsel Yalın Üretim Eğitimlerini katılımcı firmaların kendi sahalarında uyguladığı danışmanlık modeliyle pekiştirdiği Öğren Dönüş Projesinin 7. uygulamasının final sunumları ASO 1.OSB’ de gerçekleştirildi.

“Model Fabrika projesinin ülkemize yayılması lazım”
Programın açılışında bir konuşma yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, sanayi toplumu ve sanayi kültürü sahibi olabilmenin nesilleri aşan bir evrimi gerektirdiğini söyledi. Model fabrika ile kar etmeyi değil firmalara kar ettirmeyi hedeflediklerini belirten Özdebir,”Model Fabrika, yalın üretimin nasıl yapılabileceğini ortaya koyan bir uygulama. Bütün işletmeler bu uygulamadan yararlanmalı. Daha önce farklı sektör, ölçek ve yalın olgunluk seviyesinden Öğren ve Dönüş Programı’nın eğitimlerine katılan 51 Sanayi işletmesi ve bir de kendi hizmet kurumumuz Ankara Sanayi Odası olmak üzere bu programdan yararlanarak verimliliklerini artırdı. Bu uygulamanın ülkemize yayılması lazım. Üretimdeki yalınlığı sağlayarak verimliliği artırdığımız zaman daha rekabetçi olacağız”dedi.

Türkiye’de oldukça ciddi bir verimlilik sorunu olduğuna dikkati çeken ASO Başkanı Özdebir, “Model Fabrika kurulmadan önce durumun bu kadar vahim olduğunun farkında değildim. Bir liralık yatırım yapmadan, bir kişi daha istihdam etmeden bir işletmede yüzde 150’leri aşan verim artışları gerçekleşiyor. Başka bir ifadeyle 100 üretirken; aynı masraflarla 150 daha fazla ürün çıkarılabilmesi, aklın alabileceği bir şey değil. Bu firmalarımız da hali hazırda ihracat yapan belli ölçekteki firmalarımız. Yani eleğin üzerinde kalabilecek firmalarımız. Demek ki biz; sanayi ürünleri üretiyoruz ama sanayi toplumu olabilmek için biraz daha gayret etmemiz lazım” diye konuştu.

“Yıkıcı bir rekabet önümüzdeki süreçte hepimizi bekliyor”
Çok yıkıcı bir rekabet sürecinin beklendiğine vurgu yapan Özdebir, “Verimliliğimizi mutlaka artırmamız lazım. Yani yalın üretimi zaten halletmiş olmamız lazım ki peşine de Endüstri 4.0’ı koyabilelim. Ama yapılan uygulamalarda birçok işletmemizin yalın üretimde bile kat etmesi gereken önemli mesafeler olduğunu gördük. Bu geleceğin dünyasındaki yıkıcı rekabete hazır olabilmemiz için, gerçek bir sanayi toplumu olabilmemiz için bir fırsat var elimizde. Bu fırsattan mümkün olduğunca çok firmamızın istifade etmesi şart” ifadelerini kullandı.

Programa katılan firmalar sunumlarını gerçekleştirdikten sonra firmalara plaketleri takdim edildi. İşletmelerin üretim süreçlerinde Makine-ekipman, bina ve insan başta olmak üzere hiçbir ek yatırım yapmaksızın yüzde 400’lere varan verimlilik artışları elde etmelerini sağlayan Öğren-Dönüş Programı, firmaların kar marjlarıyla birlikte, iş hacimlerini ve rekabetçiliklerini önemli ölçüde artırıyor.

Hata yapma serbestliğinin olduğu gerçek bir üretim (öğrenme) hattında, Yalın Üretim Metotlarını deneyimsel olarak katılımcılarına sunan ASO Model Fabrika, İsrafı görmeyi ve nasıl yok edileceğini temel alarak çok değerli bir yetenek ve farkındalığı işletmelerin kendi sahalarında kendi yalın liderleri ile gerçekleştirebilecekleri biz kazanıma dönüştürüyor.

Related Posts

Call Now Button