0

Moldova’da Tarımsal Üretim Azaldı

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan habere göre, Moldova Ulusal İstatistik Bürosu, genel tarımsal üretimin (tarım işletmeleri, çiftlikler ve hanehalkı üretimi) Ocak-Mart 2021 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre % 13,3 azalarak 1,72 milyar MDL olarak gerçekleştiğini açıkladı. Genel tarımsal üretimindeki azalma, söz konusu dönem itibarıyla genel üretimin % 99’unu teşkil eden hayvansal üretimde yaşanan % 13,5 oranında düşüşten kaynaklandı.

Yılın ilk üç aylık döneminde hayvansal üretiminde kaydedilen ana gelişmeler aşağıda yer almakta;

• Hayvan(büyükbaş, küçükbaş ile kümes) yetiştiriciliği, tarımsal işletmelerde ve hanehalkında kaydedilen % 14,4 ve % 10,6 oranında düşüşlerden dolayı genel olarak % 13,1 azaldı,

• Hanehalkında süt üretiminin % 16,2 azalması nedeniyle toplam süt üretiminde % 14,6 oranında düşüş yaşandı. Diğer taraftan, tarımsal işletmelerde süt üretimi % 1,1 arttı.

• Toplam yumurta üretimi, tarımsal işletmelerde % 15,1 ve hanehalkında % 11,4 oranındaki düşüşler yüzünden % 13,9 küçüldü.

1 Nisan 2021 tarihi itibarıyla, sadece tarımsal işletmelerde büyükbaş hayvan sayısı artmış olup, tüm diğer işletme türlerinde hayvan sayısının azaldığı görüldü.

Related Posts

Call Now Button