0

Süveyş Kanalı Krizinin Etkileri Devam Ediyor

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB)’in duyurusunda, geçen ay yaşanan Süveyş Kanalının bloke olması krizi sonrası uluslararası navlun fiyatlarının hala yüksek olduğu belirtildi.

Geminin bloke olması nedeniyle yaklaşık 1 hafta kapalı kalan Kanalın tekrar açılması sonucu biriken gemi kuyruğunun erimesine rağmen kriz nedeniyle daha da artan uluslararası deniz navlun maliyetlerinin bir süre daha yüksek kalmaya devam edeceği kaydedildi.

Süveyş Kanalı krizi öncesinde de son dönemde hızla yükselme gösteren deniz navlun maliyetlerinin özellikle Asya-Avrupa hattında çok yükseldiği, bu hatta yüzde 300’lere varan artışlar yaşandığı, gemi sahiplerinin ve acentelerin yük seçme ve müşteriler arasında ayrımcılık yapma noktasına geldiği ifade edildi.

Kriz öncesi zaten yüksek olan ve Asya-Avrupa hattı başta olmak üzere uluslararası hatlarda hızla yükselen deniz navlun maliyetlerinin son krizle beraber daha da arttığı ve Süveyş Kanalı krizi öncesine ancak Mayıs ayı sonlarında döneceği belirtildi.

Deniz navlun maliyetlerinin yüksekliğinin yanı sıra yaşanan konteyner sıkıntısının da hazır giyim sektörünü ve Türk ihracatçılarının uluslararası rekabet gücünü olumsuz yönde etkilemeye devam ettiği aktarıldı.

Related Posts

Call Now Button