0

Meltblown Kumaş İhracatına Konu Uygulamalar Kaldırıldı

Yazıda, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Genel Sekreterliği (İTKİB)’nin yazısına atıfla;

18 Mart 2020 tarih ve 31072 sayı ile Resmi Gazete’de, İhracı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: İhracat 2006/7)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (İhracat 2020/5) yayımlandığı anımsatılarak, söz konusu tebliğ kapsamında İhracı Kayda Bağlı Mallar Listesine 56.03 GTİP ile başlayan ürünler içerisinde yer alan “Yalnız Meltblown Kumaş” eklendiği hatırlatıldı.

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nün talimatları doğrultusunda ilgili eşyaya ilişkin onay işlemlerinin sadece İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından yapıldığı belirtildi.

Bununla birlikte, 01.06.2020 tarih ve 31142 sayı ile Resmi Gazete’de yayımlanan 31.05.2020 tarih ve 2584 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile “İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Tarife Cetvelinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar” da 5603 tarife pozisyonunda değişiklik yapıldığı ve söz konusu ürünlerin ihracat işlemleri için ihracatçı firmadan talep edilen ek bilgi ve belgelerin incelenmesi neticesinde başvuruların sonuçlandırılmakta olduğu iletildi.

Diğer taraftan, Ticaret Bakanlığı’nın yeni yazısında söz konusu ürünlerin ihracatına konu uygulamaların kaldırıldığı ancak ürünün ihracat kayıt uygulamasının devam edeceğinin talimatlandırıldığı aktarıldı.

Bu çerçevede, e-birlik sistemi üzerinde meltblown kumaş ürüne konu GTİP’lerin onay masasına düşmemesine yönelik gerekli düzenlemelerin yapıldığı bildirildi.

Related Posts

Call Now Button