0

Korona Virüs Nedeniyle Taşımalarda Sürücü Çalışma Sürelerine Tolerans

Pandemi (küresel salgın) olarak değerlendirilen korona virüse karşı tüm dünyada ciddi tedbirler alınıyor. Tedbirler kapsamında sınır geçişlerinde uygulanan kapatma ve sınırlandırmanın tedarik sürecini sekteye uğratmaması için sürücülere çalışma süreleriyle ilgili tolerans sağlama kararları alınıyor.

Avusturya ve Belçika’nın ardından Romanya, Çekya, Norveç, İsveç ve İspanya da bazı sürücüler için bazı toleraslar sağladığını açıkladı.

“Avusturya ve Belçika’dan Sürücü Çalışma Sürelerine Tolerans” haberimiz için tıklayınız.

Romanya

Yük taşıyan araçların sürücüleri için sürüş ve dinlenme süreleri uygulamasında geçici ve sınırlı bir esneklik getirildi. Bu geçici esneklik 18 Mart/ 16 Nisantarihleri arasında geçerli olacak.

Buna göre ; 9 saatlik günlük azami sürüş sınırının bir 11 saate çıkarıldı.Asgari günlük mola şartları 5 buçuk saat sonra 45 dakikalık bir mola verecek şekilde değiştirildi. Günlük dinlenme gereksinimleri ise 11 saatten 9 saate indirildi. Altı-24 saatin ötesindeki haftalık dinlenme süresi ertelendi.

Çekya

Çekya Hükümeti AB Yönetmeliği’nin 6 ila 9’uncu maddelerindeki önlemlerin kaldırıldığını açıkladı. Bu istisnanın 16/03/2020 (00:00) tarihinden itibaren 30 günlük bir süre için geçerli olduğu belirtildi.

Norveç

Norveç Kamu Yolları İdaresi, 13 Mart tarihinden itibaren 30 gün boyunca gıda, ilaç ve diğer yaşamsal temel yüklerin mağazalara ve eczanelere taşınmasıyla ilgili nakliye operasyonlar için sürüş ve dinlenme süresi kurallarına dair geçici muafiyetler sağladığını duyurdu. Kaldırılan önlemler, 561/2006 sayılı AB Tüzüğü’nün 6. ve 8. maddelerinde yer alan tedbirler olarak açıklandı, ancak 7. maddede belirtilenler hariç tutulduğu ifade edildi.

İsveç

İsveç’teki muafiyetler, günlük dinlenme süresi (minimum 9 saat), haftalık dinlenme süresi (minimum 24 saat) ve maksimum 4,5 saatlik araç kullanım süresinden sonra molalar alındığı sürece gerçekleştirilen sürüş süreleri için geçerli.
Muafiyetlerin 30 gün boyunca yük taşımacılığı dahil tüm taşıma operasyonları için geçerli olduğu açıklandı.

İspanya

İspanya, 14 Mart tarihinde uygulamaya konan ve 28 Mart tarihine kadar geçerliliğini sürdürecek kararları şöyle; 561/2006 sayılı Yönetmeliğin 6 (1) Maddesinde istisna, 561/2006 sayılı Yönetmeliğin 8 (6) Maddesinde istisna.

Duyuruda bahse konu 561/2006 Sayılı AB Direktifine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat