0

Fransa, Türkmenistan, Rusya, Fransa Sınırlarında Son Durum

Fransa

Cumhurbaşkanı Macron, bugün 12:00’den sonra AB üyesi olmayan ve Schengen dışında kalan ülkelere sınırların kapatılacağını, AB ve AB dışı ülkeler arasında 30 gün seyahat yapılmayacağını açıkladı. UND tarafından yaptığı duyuruda tedbirin sağlık gerekçeli olması nedeniyle kararın kişilere yönelik olduğunun, ürün odaklı olmadığının düşünüldüğü ifade edildi. Koruma önlemlerinin kapsamı belirlenirken tedarik zincirlerinde aksama olmaması esasına göre hareket ediliyor.

Duyuruda ayrıca, nakliyecilerden alınan ve basından takip edilen bilgilere göre sınır geçişlerinde tüm kişilere yönelik sağlık kontrollerinin yapıldığı ve sürücülere bir form doldurtularak nereye gideceği ve kişisel bilgilerinin alındığına da yer verildi.

Türkiye 

Türkiye’den KKTC’ye gidişler durduruldu. İran-Türkiye sınırından araç geçişleri yapılmıyor. Irak-Türkiye sınırında araçlar tampon bölgede sürücü veya römork değişikliği ile taşımaları gerçekleştirebiliyor.
Avusturya, Almanya, Hollanda, Belçika, İspanya, Fransa, Norveç, Danimarka, İsveç, İtalya, Çin, İran, Irak, G. Kore, Japonya, Singapur, Hong-Kong, Tayland, ülkelerinden gelen yabancı sürücülerin ülkeye girişine 14 gün süreyle izin verilmiyor.

Rusya 

Rusya korona virüs önlemi olarak sınırlarını 18 Mart 1 Mayıs arası yabancılara geçici olarak tümüyle kapattı. Diplomatlar, uçak mürettebatı, uluslararası taşımacılık şoförleri, resmi heyet üyeleri, diplomatik ve özel vize sahipleri, yakınlarının cenazesi için gelenler, Rusya’da daimi oturma izni olanlar karar kapsamında değil.

Türkmenistan

Türkmenistan’ın İran ile ve Afganistan ile olan sınır geçiş noktaları 22 Şubattan bu yana kapatılmış durumda.
Türkmenistan bugünden itibaren, Özbekistan ve üçüncü ülke vatandaşlarından Türkmen-Özbek sınırını geçişlerinde COVID-19 hastalığının bulunmadığına dair sağlık raporu talep edileceği bildirdi.

Türkmenistan’a Özbekistan’dan ve Kazakistan’dan giriş yapan Türk tırlarının, ülkeye giriş yapılan sınır kapısından Türkmenbaşı Deniz Limanı’na kadar olan seyahatleri Türkmenistan trafik polislerinin gözetiminde, planlı şekilde ve konvoylar halinde gerçekleştiriliyor.

Related Posts

Call Now Button