0

“Kaçakçılık Olaylarında Kırmızı Hat Kriteri Sebebiyle Gümrük Müşavirleri Mağdur Oluyor”

Yazıda, dernek üyelerinden gelen bilgilerden; zaman zaman gümrük idarelerinde tespit edilen Kaçakçılık olayları ile ilgili olarak Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlükleri tarafından Türk Ceza Kanunu ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu hükümleri uyarınca fezlekeler hazırlandığı iletildi.

Hazırlanan bu fezlekelerde olayın taraflarından biri olarak Gümrük Müşavirlerinin de yer aldığı ve hazırlanan fezlekeler aracılığı ile Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması akabinde, Ticaret Bakanlığı uhdesindeki Kaçakçılık Bilgi Bankası (KBB) sistemine ilgili Gümrük Müşavirlerinin şüpheli olarak girişlerinin yapıldığı aktarıldı.

Kaçakçılık Bilgi Bankası (KBB) ye isimleri girilen Gümrük Müşavirlerinin aynı zamanda Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı hat kriterlerine alındığı ve dolayısıyla ilgili Gümrük Müşavirinin imzaladığı her beyannamenin kırmızı hat fiziki kontrole tabi tutulduğu belirtildi.

Yazının devamında, pek çok dosyada ya Cumhuriyet Başsavcılığının takipsizlik kararı verdiği ya da yetkili mahkemenin, “kovuşturmaya gerek yoktur” kararı verdiğinin tespit edildiği aktarıldı. Bu kararların alınmasından sonra Kaçakçılık Bilgi Bankası (KBB) da yer alan isimlerin hemen çıkarılmaması nedeniyle Kırmızı hat kriterinden dolayı oluşan mağduriyetlerin devam ettiği ve bu yüzden Gümrük Müşavirlerinin firma kaybına uğrayarak ticaret hayatlarına devam edemediği ifade edildi.

Yazıda son olarak, dernek üyelerinin mağduriyet yaşamaması için;

– Öncelikle fezleke hazırlama aşamasında Gümrük Müşavirlerinin sorumluluk alanları ile iştirak için şartların oluşup oluşmadığının 4458 sayılı Gümrük Kanununa göre detaylı olarak incelenmesi ve

– Fezlekede yer alması halinde, KBB sistemine eklenen ve Kırmızı hat kriteri uygulanan Gümrük Müşavirleri ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarından veya ilgili Mahkemelerinden gelen kararların ivedilikle KBB sistemine işlenerek Kırmızı hat kriterinin kaldırılmasının önem arz ettiği belirtildi.

Related Posts

Call Now Button