0

İSO’dan “Çin ile İş Yapmak, Ticaret ve Yatırım Fırsatları Semineri”

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan´ın ev sahipliğinde video konferans olarak yapılan etkinliğe EU China SME Center Direktörü Renzo Isler ve Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen de katıldı. Semineri Çin ile iş birliği ve yatırım fırsatlarını değerlendirmek isteyen iş insanları ve sanayiciler takip etti.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, etkinlikte yaptığı konuşmada sanayicileri Çin pazarına hazırlamak için önemli bir adım atarak “EU China SME Centre (AB Çin KOBİ Merkezi)” ile bir işbirliği protokolü imzaladıklarını söyleyerek “Kurumlarımız arasında imzalanan işbirliği anlaşması ile önümüzdeki aylarda bir dizi eğitim düzenleyeceğiz. Çin pazarı ile ilgili danışmanlık hizmeti vererek sanayicilerimizin Çin´de iş yapmaya hazırlanmalarına yardımcı olmayı hedefliyoruz. Bu iş birliğinden sanayicilerimizin olumlu yönde istifade edeceğini düşünüyorum” dedi.

Açılışta konuşan EU China SME Center Direktörü Renzo Isler, AB Komisyonu’nun EU China SME Center’i 2010’dan beri fonladığını belirterek, Çin ile iş yapmak isteyen Avrupalı KOBİ’lere yardımcı olduklarını ifade etti. Merkezin 270 devlet ajansı ile ortaklıkları olduğunu ve birlikte çalıştıklarını anlatan Isler, Beijing’de de yerel bir merkezleri olduğunu dile getirdi. Merkez olarak Çin pazarı hakkında raporlar hazırladıklarını ve bugüne kadar 200 pazar yayınladıklarını belirten Isler, ülkede yatırım yapmak isteyen KOBİ’lere danışmanlık hizmeti verdiklerini kaydetti. Kurdukları eğitim merkezi ile firmalara eğitim verdiklerini ifade eden Isler, Çin’deki partnerleri tanıma, dijital pazarlama ve fuarlara katılım konularında rehberlik yaptıklarını vurguladı. Isler, Çin’de iş yapmak isteyen KOBİ’lere yardımcı olabileceklerini ve başvuruları beklediklerini ekledi.

“Asya ülkeleri Türkiye’nin dış ticaret açığında belirleyici rol oynuyor”
Etkinliğin açılışında konuşan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, dünya ticaretinin yeni ağırlık merkezinin Asya olduğunu ve Asya’nın ağırlık merkezinin ise Çin olduğunu söyledi.

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ile, birliğin diyalog ortaklarından Çin, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda arasında imzalanan Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın (RCEP) 2,2 milyarlık nüfus ve 26 trilyon dolara ulaşan ekonomik büyüklüğü ile bugüne kadar imzalanan en büyük serbest ticaret anlaşması olduğunun altını çizen Bahçıvan, ayrıca; Çin, Japonya ve Güney Kore arasındaki en kapsamlı serbest ticaret anlaşması olarak da dikkat çektiğini ve Çin’in ilk bölgesel ticaret anlaşması olma özelliğini taşıdığını anlattı.

Türkiye’nin 2020 yılında bu anlaşma kapsamındaki 15 ülkeden ithalatı yaklaşık 40 milyar dolarken, ihracatının yaklaşık 7 milyar dolar düzeyinde olduğunu hatırlatan Bahçıvan, bu miktarın Türkiye’nin toplam ithalatının yaklaşık yüzde 18’ini, ihracatının ise yalnızca yüzde 4’ünü oluşturduğunu söyledi. Asya ülkeleri ile Türkiye’nin dış ticaretindeki bu dengesizliğin, bu ülkelerin dış ticaret açığında belirleyici rol oynadığını ve bölge ülkeleriyle ticari ilişkiler ve ortaklıklar kurma konusuna önem vermeleri gerektiğini gösterdiğini belirtti.

“Sanayicileri Çin pazarına hazırlayacak bir eğitim ve danışmanlık süreci başlatıyoruz”
Konuşmasında gerçekleştirecekleri bu faaliyetin en önemli özelliğinin, bir süre önce Çin pazarı ile ilgili olarak sanayicilere hizmet vermek adına “EU China SME Centre” ile gerçekleştirdikleri iş birliği protokolü kapsamında yaptıkları ilk toplantı olduğunu vurgulayan Bahçıvan, bu protokol ile sanayicileri Çin pazarına hazırlayacak bir eğitim süreci başlatmak istediklerini söyledi. Bahçıvan bu konuda şöyle dedi:
“EU China SME Center, Avrupalı küçük ve orta ölçekli işletmelerin Çin´de iş yapmaya hazırlanmalarına yardımcı olmak için kurulan ve AB Komisyonu tarafından desteklenen bir merkez. Kurumlarımız arasında imzalanan iş birliği anlaşması ile önümüzdeki aylarda bir dizi eğitim düzenleyerek ve Çin pazarı ile ilgili danışmanlık hizmeti vererek Türk sanayicilerimizin Çin´de iş yapmaya hazırlanmalarına yardımcı olmayı hedefliyoruz. Bu iş birliğinden sanayicilerimizin olumlu yönde istifade edeceğini düşünüyorum.”

Related Posts

Call Now Button