0

Avustralya “Khapra Beetle” Böceği ile Mücadele Tedbirleri

Duyuruda, Avustralya’ya ihracatta “khapra beetle” böceği ile mücadele kapsamında; yüksek riskli ürünler ve Türkiye ile birlikte 40 ülkenin hedef riskli ülke olarak belirlendiği ve anımsatıldı.

Duyurunun devamında, Avustralya Tarım, Su ve Çevre Bakanlığı tarafından öngörülen 6. aşamanın 6A ve 6B olarak iki seviyede uygulamaya geçirileceği bildirildi. 6A aşaması kapsamında 12 Nisan 2021 tarihinden itibaren (bu tarih dahil) Avustralya’ya sevkiyatı yapılan tüm “hedef riskli deniz konteynerleri”nin geçerli bir arındırma işlemine tabi olması ve bunun geçerli bir sertifika veya bitki sağlığı sertifikası ile tevsik edilmesi uygulamasına başlandığı belirtildi. 6B aşamasının da 2021 yılı ikinci yarısında uygulanmaya başlayacağının ve çok daha geniş bir yelpazede konteynerleri kapsayacağının belirtildiği aktarıldı.

Duyuruda son olarak, birlik üyelerinin mağduriyet yaşamaması adına alıcıları ile irtibata geçerek uygulanması gereken işlemler konusunda teyit alarak hareket etmeleri gerektiği ifade edildi.

“Avustralya “Khapra Beetle” Böceği İle Mücadele Tedbirleri” yazısı için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button