0

Irak Üretici Kayıt Sistemi

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri “Irak Üretici Kayıt Sistemi” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda; Bağdat Ticaret Müşavirliğinin Irak ilgili makamları ile yaptığı görüşmelerin sonucunda edinilen şifahi bilgiye göre, Irak Ticaret Bakanlığı Fuarlar ve Ticari Hizmetler Devlet Şirketi tarafından 1 Ekim 2020 tarihinden başlamak üzere kademeli olarak Kayıt Sertifikası (Certificate of Regestration – CoR) uygulamasına geçildiği ve belli ürün gruplarında Irak’a mal satışlarında ithal lisansı düzenlenebilmesi için bu sertifikanın bir ön koşul haline geldiği belirtildi.

1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla Üretici/Tedarikçi Kayıt Sistemi’ne tam olarak geçileceği bildirildi. TÜV Rheinland firmasının Kayıt Sertifikası düzenlemesi hususunda tek yetkili kuruluş olarak görevlendirildiği, sertifikaların geçerlilik süresinin 1 yıl olarak belirlendiği ifade edildi.

Üreticiler ve/veya tedarikçiler tarafından TÜV Rheinland firmasına başvuru yapılmasının ardından ilk olarak belge incelemesi yapılacağı, daha sonra imalatçı ve/veya tedarikçinin tesislerinde doğrulama denetimi gerçekleştirileceği belirtildi.

Buna itibarla, üretici ve/veya tedarikçi için Kayıt Sertifikası (CoR) düzenlenmesinin ardından ilgili ithalatçı tarafından ithalat lisansı temin edilebilecek. Söz konusu belgeler Irak sınırında doğrulanacak ve Irak Ticaret Bakanlığına yazılı olarak bildirilecek.

Yazıda devamla TÜV Rheinland firması tarafından açıklanan fiyat tarifelerine göre bahse konu kayıt sertifikası uygulaması kapsamında; üretim tesisi incelemesi için günlük 3.200 ABD Doları, tüccar denetimi için 500 ABD Doları, sınırdan geçişlerde tır ve konteynır başı 15 ABD Doları kontrol ücreti tahsil edileceğinin anlaşıldığı bildirildi.

Uygulama ilk olarak “elektrikli ürünler” için 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla başlayacağı, daha sonra kademeli olarak “kimyasal ürünler ve kozmetik ürünleri”, “tekstil, deri, ayakkabı”, “mutfak ve yemek pişirme aletleri”, “kağıt ürünleri”, “taşıtlar ve yedek parça”, “inşaat malzemeleri”, “temizlik ürünleri”, “plastik ve kauçuk ürünleri”, “boya, cila ve macun”, “gıda ürünleri” ve 1 Ekim 2021 tarihi itibarıyla de diğer bütün ürünler için yaygınlaştırılacağı ve konunun Ticaret Bakanlığınca yakından takip edildiği belirtildi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat