0

İhracatçılara Verilen Hususi Damgalı Pasaportun Yenilenmesi İşlemleri

Duyuruda; Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nün yazısına atıfla; 2017/9962 sayılı “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar” kapsamında yetkilisine hususi damgalı pasaport verilebilecek firmalar ile pasaport verilebilecek firma yetkili sayılarını belirleyen kontenjanların pasaport sisteminde tanımlanmakta olduğu anımsatıldı. Böylece başvuruların sistem vasıtasıyla takip edildiği, böylece firmaların mevcut kontenjanları dahilinde yetkililerine pasaport verilmesinin kontrol altında tutulduğu ve mükerrer başvuruların önlendiği açıklandı.

Konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı ile koordinasyon içinde yapılan çalışmalar neticesinde, geçerlilik süresi devam eden hususi damgalı pasaportların yenilenmesine yönelik başvurularda talep formu aranmaksızın mevcut pasaportun süresi kadar yeni bir pasaport düzenlenebilmesine imkan sağlandığı belirtildi.

Bu kapsamda, pasaportun hasar görmesi, sayfalarının dolması, kaybolması, isim-soyisim değişikliği gibi durumlarda, hususi damgalı pasaportun yenilenmesi için doğrudan İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne başvuru yapılacak olduğu, pasaportun kalan süresi kadar yeni pasaport alınacağı bildirildi.

Örneğin, 2020 yılının Kasım ayında alınmış olan 4 yıllık bir hususi damgalı pasaportun, 2022 yılında kaybolduğunda veya zayi olduğunda, pasaport sahibinin bölge müdürlüğü nezdinde herhangi bir işlem yapılmadan doğrudan doğruya İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne başvuru yapacak olduğu ve kendisine söz konusu Müdürlük tarafından 2024 yılının Kasım ayına kadar süresi olan yeni bir hususi damgalı pasaportun verileceği aktarıldı.

Duyuruda son olarak, hususi damgalı pasaportun 6 aydan az süresi kalması sebebiyle kullanılamaz hale gelmesi veya firmanın farklı bir yetkilisine hususi damgalı pasaport alınmak istenmesi durumlarında Bölge Müdürlükleri tarafından süregelen uygulamanın geçerli olacağı ifade edildi.

Related Posts

Call Now Button