0

Demiryolu Taşımacılığına Rağbet Artıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, demiryolu taşımacılığı ile ilgili açıklamalar yaparak, demiryolu taşımacılığının giderek önem kazandığını belirtti. Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı’nda 2020 yılının ilk çeyreğinde 78 bin ton olan yük taşıma sayısının bu yılın aynı döneminde 154 bin 836 tona ulaştığını ifade etti.

Covid-19 salgını koşullarında ticaretin devamlılığının sağlanması için demiryolu taşımacılığının daha etkin hale geldiğini ifade eden Karaismailoğlu, bu yılın ilk çeyreğinde yurt içi ve yurt dışı demir yolu taşımalarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttığını söyledi. Karaismailoğlu, “2020 yılında bir önceki yıla göre Avrupa yönündeki demiryolu yük taşımalarında yüzde 25 artış kaydedildi ve bu yıl da aynı ivme devam ediyor.” diye konuştu.

Avrupa yönünde Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Macaristan, Polonya, Avusturya, Slovakya, Çekya, Fransa ve Almanya’ya gerçekleştirilen taşımacılığa her geçen gün talebin yükseldiğine işaret eden Karaismailoğlu, bunu karşılamak için mevcut tren seferleri artırılırken yeni blok yük trenlerinin sefere konulduğunu bildirdi.

“Süveyş Kanalı krizi Orta Koridor’un önemini arttırdı”
Süveyş Kanalı krizinin Türkiye’den geçen Orta Koridor’un önemini ortaya koyduğunu aktaran Karaismailoğlu, BTK Demiryolu Hattı ve Orta Koridor üzerinden 2020 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 104 artışla toplam 396 bin 778 ton yük taşındığı bilgisini verdi.

BTK Demiryolu Hattı’nda ve Orta Koridor’da salgın sebebiyle büyük bir yük talebi bulunduğunu belirten Karaismailoğlu “Orta Koridor, ülkemizin liman bağlantıları sayesinde Asya’daki yük trafiğinin Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Akdeniz Bölgesi’ne ulaşması için önemli fırsatlar sunuyor. Yıllık 710 milyar dolar tutarında olan Avrupa-Çin ticaret trafiğinden Orta Koridor’un geçtiği ülkeler önemli miktarda ekonomik kazanç sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Call Now Button