0

“Halı İhracatında 5 Milyar Dolar Hedefine Ulaşacağız”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, 2020 yılında halı sektörünün gerçekleştirdiği, 2 milyar 600 milyon doların üzerindeki ihracatın, tüm zamanların en yüksek yıllık halı ihracatı olduğuna vurgu yaptı.

Ocak ayında ise sektör ihracatının, yüzde 6,4’lük bir artışla 236 milyon dolara ulaştığını açıkladı. Gülle, “Sektörde yüzde 30’a yakın bir pay ile dünyanın en büyük ihracatçısı olsak da, hedeflerimizi daha yüksek tutmak zorundayız. Verdiği dış ticaret fazlasıyla hedeflerimize çok büyük katkı sağlayan halı sektörümüzün, önümüzdeki birkaç yıl içinde, 5 milyar dolarlık ihracat hedefine de hızla ulaşacağına, yürekten inanıyorum” dedi.

2020’de yıllık bazda rekor kıran 6 sektörden biri olan halı sektörü 2 milyar 605 milyon dolar ihracat yaptı; Tanzanya’dan Kolombiya’ya, Brezilya’dan Avustralya’ya kadar 172 ülke ve bölgeye ürün sattı.

Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, Halı İhracatçıları Birliği organizasyonuyla, halı sektörü özelinde düzenlenen ‘Avustralya Sanal Ticaret Heyeti’ açılış programında konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, “Halı ihracatçılarımız son yıllarda, geleneksel pazarlara ihracatlarının yanında, farklı coğrafyaların ithalatlarında paylarını artırarak, kırdıkları ihracat rekorlarıyla, bizleri gururlandırmaya devam ediyorlar. 2020’de sektörümüzün gerçekleştirdiği, 2 milyar 600 milyon doların üzerindeki ihracat, tüm zamanların en yüksek yıllık halı ihracatı oldu. Yine ocak ayında da sektör ihracatında, yüzde 6,4’lük bir artışla 236 milyon dolara ulaştı. Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliğimiz bünyesinde yapılan ihracatımız ise yüzde 12 artarak 168 milyon dolar oldu. Sektörümüz pandeminin olumsuz etkilerine rağmen, çok kısa sürede toparlanarak, eylül-ekim dönemi itibariyle ihracatını pozitife çevirdi. Bu başarının altında sektörümüzün ihracatını, birçok gelişmekte olan pazara, ciddi oranda artırmasının etkili olduğunu görüyoruz” dedi.

“Avustralya’ya halı ihracatımız yıllık bazda yüzde 81 arttı”

Gülle konuşmasına şöyle devam etti: “Sektörde yüzde 30’a yakın bir pay ile dünyanın en büyük ihracatçısı olsak da, hedeflerimizi daha yüksek tutmak zorundayız. Verdiği dış ticaret fazlasıyla hedeflerimize çok büyük katkı sağlayan halı sektörümüzün, önümüzdeki birkaç yıl içinde, 5 milyar dolarlık ihracat hedefine de hızla ulaşacağına, yürekten inanıyorum.

2020 yılında, halı sektörümüzün ihracatında, Çad’a yüzde 71’lik, Kenya’ya yüzde 43’lük, Moritanya ve Malezya’ya yüzde 37’lik artış yaşandı. 2020’de, sektörümüz ihracatının en çok artış gösterdiği ülkeler arasında, Avustralya da yer aldı. Avustralya’ya halı ihracatımız, 2020’de, yıllık bazda yüzde 81’lik artışla 29,8 milyon dolar olarak gerçekleşti.(2019: 16,5 milyon $), Avustralya’ya oransal olarak en yüksek artışı da, yine halı sektörümüz yakaladı. Bölgede halıcılarımızın, güzel bir ivme yakaladığını görüyoruz. Bugün gerçekleşen sanal ticaret heyetiyle, bu trendin daha da güçleneceğine yürekten inanıyorum. Halı, değişen teknolojiye rağmen her çağda modern olmuş, her zaman güncel kalmıştır. Hunların dokuduğu ilk halıdan bugüne, sektörümüz her çağda gelişerek nesilden nesile aktarılan, yüzlerce yıllık bir geleneği taşımıştır. Hatta denilebilir ki, halı dünya medeniyetine Türklerin bir hediyesidir. Bugün; İstanbul’dan, Adana’ya; Gaziantep’ten, Hereke’ye; her yöremiz, birbirinden kaliteli halılarıyla, dünyanın dört bir köşesinde lüks markaların dükkanlarını, şık otelleri, lüks konutları süslemektedir”

Related Posts

Call Now Button