0

Güney Kore ‘Canlı Larva’ Nedeniyle Kiraz İhracatını Askıya Aldı

Duyuruda, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün yazısına atıfla, Türkiye’den Güney Kore’ye kiraz ihracatının “Türkiye’den Taze Kiraz Meyvelerinin İthalatında Bitki Karantinası İthalat Gereklilikleri Protokolü” kapsamında gerçekleştirildiği anımsatıldı.

Söz konusu protokole kapsamında 13 ilde 101 Kiraz Bahçesi (Üreticisi) ve 5 ilde 15 Paketleme ve Fumigasyon Tesisi kayıt altına alındığı belirtildi.

Güney Kore Hayvan ve Bitki Karantinası Ajansı’nın 25.06.2021 tarihli yazısında Türkiye’den Güney Kore’ye kiraz ihracatının Temmuz ayı için (1 aylığına) geçerli olacağı ve yalnızca 31 Temmuz tarihinden önce düzenlenmiş olan Türkiye Bitki Sağlık Sertifikalarının kabul edileceği”; bu sürenin uzatılıp uzatılmayacağı konusuna ise Güney Kore tarafınca yapılacak aylık değerlendirme sonucuna göre karar verileceğinin bildirildiği hatırlatıldı.

Bu defa 06.07.2021 tarihinde Güney Kore makamlarından alınan resmi elektronik posta mesajında, 2021 yılı kiraz ihracat sezonunda Türkiye’den Güney Kore’ye ihraç edilen ilk parti kirazlarda Anarsia lineatella olarak tanımlanan “canlı larva” tespit edilmesi nedeniyle Türkiye’den kiraz ihracatının askıya alındığı bildirildi.

Duyuruda son olarak Güney Kore’ye kiraz ihracatına yönelik olarak ikinci bir talimata kadar Bitki Sağlık Sertifikası (BSS) düzenlenmemesi hususunda Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüklerinin talimatlandırıldığı belirtildi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat