0

Gümrük Müşavirleri Dernek Başkanlarından Bakan Muş’a Ziyaret

Ankara Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aslıhan ÇELEBİ, Bursa Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan KATTAŞ, İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar KESKİN, İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Taşkın DALAY ve Mersin Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin SARIDAĞ, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’u makamında ziyaret etti. Bakanla yapılan toplantıya Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürü Jale ARSLAN, Daire Başkanı Hüseyin YAREN ve bürokratlar da katılım sağladılar.

Toplantıda görüşülen konu başlıkları ise şöyle:
Dernek Başkanları toplantıda Bakan Muş’a, 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun geçici 6. Maddesinde belirtilen Kamu Kurumu niteliğinde yapılanma (Oda/Meslek Yasası) konusunda taleplerini ileterek, konu ile ilgili yasa taslağı teklifini 20 Nisan 2021 tarihinde Bakanlığa ilettikleri bildirdiler. Bakan Muş da mesleğin yasal bir statüye kavuşturulmasının ihtiyaç olduğu, konunun Bakanlıklarınca değerlendirilerek Dernek Başkanlarının da görüşleri alınmak suretiyle kısa süre içerisinde çözüme kavuşturmak istediklerini ifade etti.

Görüşme kapsamında Gümrük Müşavirliği ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği asgari ücretine yapılan zam oranının, özellikle son yıllarda yeniden değerleme oranı ve enflasyon oranının altında olduğu ve Dernek üyelerinin yükselen maliyetler karşısında zorlandığı ifade edilerek Asgari Ücret Tarifesinde iyileştirme talep edildi. Bakan Muş tarafından da talebin yıl sonunda yeni düzenlenecek Asgari Ücret Tarifesi çalışmalarında dikkate alınacağı ve bu konuda değerlendirmeye gidileceği ifade edildi.

Dernek başkanları tarafından ayrıca meslekte ve dış ticaret ile ilgili yapılacak mevzuat düzenlemesi çalışmalarında, Derneklerinin de katkılarının alınması noktasında talepleri yinelendi. Konu ile ilgili Bakan Muş’ta çalışmaların paydaşlarla istişare edilerek yürütüleceğini belirtti.

“Gümrük Müşavirliği Mesleki Yeterlilik sınavları yazılı olarak gerçekleştirilmeli”
Görüşmede iletilen konulardan biri de Gümrük Müşavirliği Mesleki Yeterlilik sınavları oldu. Dernek başkanları tarafından Gümrük Müşavirliği Mesleki Yeterlilik sınavlarının Gümrük Yönetmeliğinde Mayıs 2015 tarihinde yapılan değişiklikle sözlü olarak gerçekleştirildiği söylenerek, sözlü sınavlarda yaşanan sıkıntılar dile getirildi ve Gümrük Müşavirliği Mesleki Yeterlilik sınavının geçmişte olduğu gibi yazılı olarak yapılması talep edildi.

Bakan Muş görüşme kapsamında dış ticaretin en önemli paydaşlarından biri olan Gümrük Müşavirlerini önemsediklerini, yapılacak her türlü iyileştirmelerde de bu bilinçle hareket edileceğini ve Bakanlıkları için Gümrük Müşavirlerinin olmazsa olmaz paydaşlar olduğunu belirtti.

Dernek başkanları yapılan görüşme neticesinde Bakan Muş’un atanmasının ardından yaşanan olumlu düzenlemelerin Gümrük Müşavirleri camiasınca gözlemlendiğini, kendilerinin göreve başlamasıyla mesleğin ve dış ticaret açısından umutların yeşerdiğini belirttiler.

Bakanlıktan pozitif düşüncelerle ayrıldıklarını ifade eden Dernek başkanları gösterdikleri ilgi ve konukseverlik için Bakan Muş’a ve himayelerindeki bürokratlara camia adına teşekkürlerini iletti.

Related Posts

Call Now Button