0

Ekvator’da Bazı Ürünler İçin Katma Değer Vergisi Kaldırıldı

Ekvator’da 29 Kasım 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Ekonomik Kalkınma ve Mali Sürdürülebilirlik Kanunu kapsamında,
1 Aralık 2021’den itibaren hijyenik pet, bebek bezi, temizlik mendili, şeker ölçüm cihazları, lansetler, neşterler, glikoz ölçümü için test şeritleri, insülin pompaları, kalp pilleri, düzeltici işitme cihazları, optik lensler, oksimetre, yüzde 70 üzeri yoğunluğa sahip sıhhi alkol ve antibakteriyel jel, tıbbi maske, gazete kağıdı, kitaplar, elektrikli ve hibrit araçlar ile hidrokarbonlar, biyoyakıtlar ve doğalgazdan türetilen yakıtlardan alınan katma değer vergisi kaldırıldı.

Elektrikli ve hibrit araçlar, video oyunları, su ısıtıcıları ve su ısıtma sistemleri ve yüzde 50’den fazlası doğal içeriğe sahip olan meyve sularından alınan özel tüketim vergisi kaldırıldı. Saf alkolün ve alkollü içeceklerin litresinden alınan 7,18 ABD Doları özel tüketim vergisi, 10 Dolara çıkarıldı. Endüstriyel biranın litresinden alınan özel tüketim vergisi 13,08 Dolar, el yapımı biranın litresinden alınan özel tüketim vergisi 1,5 Dolar olarak kaldı.

Yeni kurulan şirketlerden ve Ekvator’a yapılan yeni yatırımlardan alınacak gelir vergisi 15 yıl boyunca 3 puan azaltıldı. Maliye Bakanlığı’nın onayı ile yatırım sözleşmesi bulunan şirketlerin ödeyeceği gelir vergisi ise 15 yıl boyunca 5 puan azaldı.

Related Posts

Call Now Button