0

Demir Çeliğe Yeşil Dönüşüm

2020 yılında 1 milyar 361 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaşan Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, 2021 ihracat hedeflerine sektörün karbon ayak izini azaltma amacını da ekledi. bu amaca yönelik olarak birlik bir çalışma grubu oluşturmaya hazırlanıyor. Yeşil sanayi politikasının temelini yeşil, döngüsel ve dijital bir endüstri planıyla birlikte, sürdürülebilirliğe katkı sağlayarak verimlilik artışı sağlamak oluşturuyor.

2019 ve 2020 yılı Olağan Genel Kurul toplantısında konuşan Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan, 2021 hedeflerine ulaşmak amacıyla endüstri 4.0 konusunda Almanya ile ortak çalışmaların devam edeceğini söyleyerek, “Sektörün karbon ayak izinin azaltılması konusunda bir çalışma grubu oluşturarak yeşil enerjiye dönüşüm, kömür yerine hidrojen kullanımı, döngüsel ekonomi konularında girişimlerde bulunacağız.” ifadelerini kullandı.

Ertan, “2018 yılı Ağustos ayından beri demir ve çelik sektörümüz ana pazarlarımızdan olan ABD ve Avrupa Birliğinde uygulanmakta olan korunmacı önlemler, ilave vergiler, anti damping soruşturmaları, ticaret savaşları ve buna ilave olarak iç piyasadaki tüketimin azlığı sebebiyle zorlu bir süreç geçirmekteydi. 2020 yılına bu sıkıntıları firmalarımızın yeni pazarlar, katma değerli üretime yönelme girişimleri ile azaltarak girdik ve Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği olarak 1 milyar 361 milyon dolar; Türkiye genelinde ise 20,9 milyar dolar İhracat yaptık.” diye konuştu.

1,4 milyar dolarlık ihracat hedefi
Covid-19 salgınının tüm dünyayı olumsuz etkileyerek küresel ticaret hacminde de önemli bir ivme kaybına neden olduğunu aktaran Ertan, tüm bu gelişmelerin ışığında 2021 yılı ticaret hedefini ve yeşil sanayi politikasını da açıkladı: “Küresel dengelerdeki değişimler ve tedarik zincirlerinde bozulmalara karşın demir çelik sektörümüzün 2020 yılını yine bir önceki yıla yakın bir ihracat rakamı ile kapatmasını sektörümüz için bir başarı olarak sayabiliriz. Salgının 3’üncü dalgasının yaşanması ve yeni varyantların tehdidi, Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında karbon ayak izinin 2030 yılında yüzde 50’ye ve 2050’de sıfıra indirilmesi hedefi kapsamında henüz süreçlerin ve uygulama mekanizmalarının netleşmemesi, korunmacı önlemler ve soruşturmaların yarattığı tehditleri göz önünde bulundurarak 2021 yılı için ihracat hedefimizi 1,4 milyar dolar olarak belirledik ve ilk üç aylık fiili rakamlara baktığımızda 435 milyon dolarlık gerçekleşme ile gayet iyi ilerlediğimizi görmekteyiz.”

Related Posts

Call Now Button