0

Çin’de İmalat Sanayi PMI Endeksi Kasım’da 52.1 Puana Yükseldi

Çin Ulusal İstatistik Bürosu satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verilerini kamuoyu ile paylaştı.

Açıklanan verilere göre, fabrika faaliyetlerinde Kasım ayında son üç yılın en hızlı artışının gerçekleşti. Hizmet sektörünün de bu artışa ayak uydurmasıyla birlikte Çin ekonomisindeki iyileşme sürecinin ivmelendiği görüldü.

Ekim ayında 51.4 puan olan imalat sanayi PMI endeksi, ekonomistlerin beklentisi olan 51.5 puanın üzerinde gerçekleşerek Kasım ayında 52.1 puana yükseldi. Bu değerle 2017 yılının Eylül ayından bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaşılmış oldu.

Çin Federasyonu Lojistik ve Satın Alma analistleri Kasım ayı PMI ve tüm alt endeks verilerinde gözlemlenen artışın, özellikle sanayi sektöründeki iyileşme sürecinin ivme kazandığına ilişkin bulguları onaylar nitelikte olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, talebin halen bu büyümeyi karşılar nitelikte olmadığını ve firmaların talep problemi yaşamaya devam etmesi de dikkat çekiyor. Uzmanlar iç talebin arttırılması için planlanan politika desteklerinin konsolide edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Kasım ayının güçlü PMI verilerine bakıldığında, Çin’in üçüncü çeyrekte yüzde 4.9 artış gösteren büyüme oranının, dördüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 5.7’ye ulaşabileceği ve yılın ilk yarısında yaşanan sert daralmanın ardından bunun büyük bir başarı olarak değerlendirilmesi gerektiği değerlendiriliyor.

Çin ekonomisinin bu yılsonu itibarıyla yüzde 2 oranında büyümesi bekleniyor. Bu her ne kadar son otuz yılın en düşük büyüme rakamı olsa da, korona virüs salgını ve diğer ülkelerin ekonomik performansları ile kıyaslandığında yine de bir başarı olarak kabul ediliyor.

Daha çok büyük özel sektör şirketlerine ve devlet sermayeli şirketlere odaklanan bu resmi PMI verilerine göre, yeni ihracat siparişlerini gösteren alt endeks de Ekim ayında 51.0 iken, Kasım ayında 51.5 puana yükseldi. Özellikle tıbbi malzeme ve elektronik eşyaya olan dış talebin yüksek seyretmesi nedeniyle bu sektörlerde faaliyet gösteren Çinli firmaların durumdan yararlandıkları belirtiliyor.

Related Posts

Call Now Button