0

Çin, Bazı Çelik Ürünlerine Uyguladığı İthalat Vergisini Kaldırdı

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan habere göre ülkenin Maliye Bakanlığı, internet sitesinde yaptığı açıklamada, 1 Mayıs’tan başlayarak pik demir, yarı ürün ile hurda çelik ithalat vergilerinin sıfırlanacağını açıkladı. Çelik üretiminde, yüksek fırınlarda ülke dışından alınan demir cevherini eritmek yerine söz konusu ürünler kullanılabiliyor. Bir dizi işlenmiş çelik ürününün ihracat vergilerine uygulanan vergi iadeleri de kaldırıldı.

Bakanlık, alınan önlemlerin “ithalat maliyetlerini düşüreceği, çelik kaynaklarının ithalatını artıracağı ve yerli ham çelik üretiminin azaltılmasını destekleyeceği” yorumunda bulundu.

Küresel çelik üretiminin yarısından fazlasını gerçekleştiren Çin, ülke endüstrilerinin içerisinde çevreyi en çok kirletenlerden biri olan demir çelik endüstrisinin karbon salınımlarını kontrol altına alma çabasının bir parçası olarak içinde bulunduğumuz yılda çelik üretimini azaltma sözü vermişti. Yazının konusu olan vergi değişiklikleri, ülke yönetiminin, demir cevheri maliyetlerinin tarihsel düzeylere yükselmesiyle birlikte, artan hammadde fiyatlarını kontrol altına alma vaadinin ardından geldi.

Related Posts

Call Now Button