0

Bulgaristan Transit Geçiş Belgesi Taleplerinde Ceza Puanı Uygulanmayacak

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), tarafından yapılan duyuruda UBAK Dağıtım Esasları çerçevesince UBAK Belgesi ile yapılan taşımalarda UBAK Belgesinin geçerli olduğu ülke için geçiş belgesi talep edilmesi durumunda, 0,2 ceza puanı karşılığında talep eden firmaya geçiş belgesi tahsisi yapıldığı anımsatıldı.

Özellikle Bulgaristan üzerinden UBAK Belgesi ile yapılan taşımalarda firmalara önemli engeller uygulandığı belirtilerek bu engellerin başında 72 saat süre kısıtlamasının geldiği bildirildi. Duyuruda, Bulgaristan makamları tarafından UBAK kullanım kurallarında yer alsa dahi, UBAK belgesi ile taşımacılık faaliyeti gerçekleştiren firmalara taşımanın başladığı yer baz alınarak süre kısıtlaması uyguladığı ifade edildi.

Bulgaristan üzeri gerçekleştirilen taşımalarda Türk taşımacılarının en önemli sorunlarından bir tanesinin UBAK Belgesi kullanımında ki kısıtlamalar olduğu belirtilerek bu kısıtlamaların önüne geçmek amacı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bulgaristan üzeri UBAK Belgesi ile gerçekleştirilen taşımalarda Bulgaristan Transit Geçiş Belgesi talep edilmesi durumunda 0,2 ceza puanı uygulanmayacağını bildirdiği aktarıldı.

Related Posts

Call Now Button