0

Hırvatistan Transit Ticareti İçin Kullanılacak Yeni Yolları Belirledi

UND’den alınan habere göre, Zagreb Ticaret Müşavirliği tarafından TIR’ların Hırvatistan Cumhuriyeti üzerinden transit trafiğinin gerçekleşmesi gereken halka açık yolların belirlenmesine ilişkin yönetmeliğin 12.05.2021 tarih ve 51 sayılı Hırvatistan Resmi Gazetesinde yayımlandığı ve söz konusu yönetmeliğin 20 Mayıs 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtildi.

Bahse konu Yönetmelik, toplam ağırlığı 7,5 tonu aşan ve/veya 14 metreden uzun römorklu araçların veya kargolu ya da kargosuz araç gruplarının transit trafiğinin gerçekleşebileceği umumi yolları belirliyor.

Söz konusu Yönetmelik çerçevesinde, yukarıda belirtilen özellikteki taşıtların transit ticaretinin gerçekleşebileceği kamuya açık yolların listesi ile TIR’ların Hırvatistan Cumhuriyeti üzerinden transit trafiğinin yapılabileceği transit koridorları oluşturan kamu yollarının haritası ve bunların trafik işaretleri ile işaretlenme şekline ilişkin tabloya da yer verildi.

Yeni yönetmelik kapsamında, Sırbistan-Hırvatistan arası geçiş noktalarından Ilok sınır kapısının transit geçişe kapatılacağı da kaydedildi.

İlgili “transit trafiğinin gerçekleşebileceği kamuya açık yollar” listesi için tıklayınız.

İlgili “yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle geçersiz olacak 2008 tarihli yönetmelik kapsamında transit ticaretin gerçekleştirilebileceği yolların listesi” için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button