0

Birleşik Krallık AB Gıda Sağlık Sertifikasını 1 Ekime Kadar Kabul Edecek

Birleşik Krallık Yeni Gıda Sağlık Sertifikasının 1 Temmuz 2021’de yürürlüğe girmesinin ardından, daha önce ithalatta talep edilen Avrupa Birliği (AB) modeli Gıda Sağlık Sertifikasının (HRFNAO) da 1 Ekim 2021’e kadar kabul edileceği Birleşik Krallık Gıda Standartları Kurumunca açıklandı.

Türkiye ile Birleşik Krallık arasında ikili ticaret 29 Aralık 2020 tarihinden itibaren imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması çerçevesinde yürütülüyor. Bu süreçte Birleşik Krallık, AB’den bağımsız olarak bazı konularda yeni uygulamalarını yürürlüğe koyuyor.

Bu çerçevede, gıda sağlık sertifikasının (High risk food and feed not of animal origin-HRFNAO) yeni versiyonunun 19 Mayıs 2021’de açıklandığı ve gıda sağlık sertifikasının AB versiyonunun 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren kabul edilmeyeceği Birleşik Krallık tarafından duyurulmuştu.

Londra Ticaret Müşavirliği tarafından, Birleşik Krallık Çevre Gıda ve Kırsal Bakanlığı ve Liman Sağlık Otoritesi ile yapılan görüşmeler sonucunda; ithalatta, yeni yayınlanan sağlık sertifikası formatı ile birlikte, 1 Ekim 2021 ve öncesinde imzalanan AB modeli gıda sağlık sertifikasını da kabul etmeye devam edeceklerini ve 1 Ekim 2021’ den itibaren https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/987526/certain-food-feed-GBHC176.pdf bağlantısında yer alan Birleşik Krallık sertifika formatına uyulması gerektiği bilgisi paylaşıldı.

Bu çerçevede, yeni sertifikaların kullanımına geçileceği 1 Ekim 2021 tarihine kadar AB modeli mevcut sertifikaların da kabul edilmeye devam edileceği bildirildi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat