0

Belçika’da Covid-19 Önlemleri Gevşetiliyor

Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nden alınan habere göre, Belçika’nın Federal ve Bölgesel Hükümet temsilcilerinin bir araya geldiği Danışma Komitesi toplantısında, mevcut önlemlerin bazılarının gevşetilmesi kararı alındı. Daha önce 5 Mart tarihinde, önlemlerin gevşetilmesi kararı alınmış ancak özellikle koronavirüsün İngiliz varyantı kaynaklı vaka sayılarında görülen artış üzerine 24 Mart tarihinde dört haftalık süre için daha katı tedbirlerin uygulanmasına karar verilmişti.

Başbakan Alexander De Croo tarafından Danışma Komitesi toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, 19 Nisan Pazartesi gününden itibaren okulların daha önceki kurallara uygun şekilde açılacağı, Belçika’ya ve Belçika’dan zorunlu olmayan seyahatlere ilişkin yasağın da kaldırılacağı, bununla birlikte, kırmızı kodlu bölgelerden dönen kişilerin karantinaya alınması ve dönüşlerinin 1. ve 7. günlerinde test uygulamasının devam edeceği, aşılanmış yolcularda muafiyetin olmayacağı belirtildi.

Açıklanan kararlara göre, 26 Nisan tarihinden itibaren, sektörden işlemediğine dair şikayetlerin olduğu mağazaların randevu ile müşteri kabul etmeleri uygulaması kaldırılarak “zaruri” olmayan ürünleri satan mağazalar ve kuaförler, berberler, güzellik uzmanları gibi tıbbi olmayan temaslı meslekler yeniden açılabilecekler.

Başbakan Alexander De Croo tarafından Belçika’nın 65 yaş üzeri vatandaşların %70’inin ilk aşı dozunu 8 Mayıs tarihine kadar almasının hedeflendiğini, o tarihten itibaren bar, kafe ve restoranların açık hava bölümlerinin açılmasının mümkün olabileceğini, gece sokağa çıkma yasağının kaldırılacağını ve açık havada 50 kişiye kadar kültürel faaliyetlere izin verileceğini belirtildi.

Belçika’da 15 Nisan tarihi itibariyle günlük vaka sayısı 7 günlük ortalaması 3.436, toplam vaka sayısı ise 935.316 seviyesinde.

Related Posts

Call Now Button